EU Status Maršálové 2015

Nedávno mi Robert volal, jestli bych neměl zájem mu krýt záda při rozhodování o statusech… Říkal mi: „EU status maršála budu dělat já a Janis Kuzmins… a kdyby jsme se nemohli dohodnout, komu přidělit jaký status, tak by přišel na řadu tvůj hlas…“. Řekl jsem mu: „Proč ne…“.

Pak mi psal Jani Söderhal, že mluvil s Robertem a děkoval mi, že budu znovu EU status maršálem a stěžoval si, že BOD funguje stále stejně, tedy že se to nikam moc nehýbe… Snažil jsem se mu oponovat, že nejsem EU status maršál, ale jakýsi poradní hlas, ale on na to, že mu to Robert řekl jinak… Výsledkem je, že jsem tedy opět EU status maršálem… Spolu s Robertem Thielem a Janisem Kuzmincem…

… a teď přišla ta realita… Robert by rád něco dělal, což je super, ale Janis se ještě neozval… Je sice nějaký nástin zájemců o statusy, ale oficiální žádosti nejsou… Tím není ani žádný harmonogram závodů… a navíc… funkční systém, který jsme zavedli s Pletym a Ricardem je v troskách…

Mým hlavním cílem je, aby se vše vrátilo do kolejí, v kterých to jelo za spolupráce s Pletym a Ricardem… Robertovi jsem tedy napsal následující mou představu fungování EU status maršálů:

„Roberte, my dva se nemůžeme proti Janisovi chovat tak, že nám nezáleží na jeho názoru, protože jej přehlasujeme… Mezi mnou, Pletym a Ricardem to bylo tak, že vždy musela nastat vzájemná tříčlenná shoda, a tak by to mělo být. Dále:

 • Je nesmysl, abychom se všichni bavili se všemi. To pak všichni dělají všechno, ale dohromady se nedělá nic. Navrhuji si Evropu rozdělit. Tobě bych Roberte určitě svěřil německy mluvící země (Německo, Švýcarsko, Holansko) + Anglii, Janisovi zase severské zemně a rusky mluvící (Lotyšsko, Švédsko, Rusko, Finsko) a sám si nechám Česko, Španělsko, Francii a Itálii.
 • Také je nesmysl se bavit se všemi organizátory ve svěřených zemích, takže bych oprášil národní koordinátory v jednotlivých zemích, popřípadě se snažil najít nové
 • Zachoval bych formuláře oficiálních žádostí o statusy (Major, Main, Prime).Tyto žádosti musí přijít z jednotlivých zemí od národních koordinátorů. Národní koordinátor by měl žádost zkontrolovat a říci, že jí podporuje.
 • Vždy byla následující hlavní pravidla:
  1. Evropa má 1x Major, 5x Main, 10x Prime, neomezeně Basic, Plain
  2. Jedna země může získat maximálně 1x Major nebo 1x Main + 2x Prime
  3. Pokud jedna země by chtěla požádat o více Main, nebo Prime statusů, národní koordinátor rozhodne, jaký závod bude žádat o vyšší status tak, aby byl splněn předchozí bod. Výjimka může být udělena v případě pořádání Halového mistroství Evropy a zároveň za předpokladu, že status Main je volný. Tehdy může jedna země dostat dva vysoké statusy (2x Main, nebo 1x Major + 1x Main).
  4. O přidělení Prime statusu rozhoduje národní koordinátor. EU status maršálové pouze dohlížejí na to, aby byla splněna podmínka max. dvou závodů Prime v jedné zemi a 10 Prime závodů v Evropě. V tomto případě platí pravidlo „Kdo dřív přijde (zažádá), ten dřív mele (ten status dostane)“
  5. Platí pravidla ohledně termínů závodů… Tato již nemusí být striktně dodržována, ale měli bychom se snažit je dodržovat. Je to dobré pro organizátory i pro jezdce.
  6. V žádosti o statusy jsou uvedeny body, podle kterých se jednotlivé žádosti vyhodnocují Národními koordinátory a EU status maršály. Nikde není napsáno, že organizátor musí všechny body splnit. V případě nedostatku zájemců o pořádání závodu může být i žádost nesplňující všechny požadavky na přidělení statusu vyhodnocena jako nejlepší a status bude přidělen.

Striktní dodržování výše uvedených bodů má vliv na to, že organizátoři dávají včas žádosti o statusy, je sestaven harmonogram závodů a jezdci si mohou naplánovat cesty a ubytování. Vše je jasné a vše běží při minimálních starostech. Musíme si uvědomit, že zavést pravidla do praxe trvá několik let… Plody své práce začneme sklízet nejdříve na podzim 2015, ale spíše na podzim 2016…“.

Robert mi na to odpověděl, že s tím souhlasí až na jednu maličkost, že nově není pět Main statusů, ale pouze 4… Osobně nevím, čemu to má pomoci… Spíš si myslím, že je to krok zpátky, protože jezdci jsou nuceni jet i na Main, kam by jinak vůbec nejeli, protože se jim tam prostě nelíbilo…

Z výše napsaného tedy vyplývá, že všechny žádosti o statusy by měly jít přes mě (což by neměla být žádná novinka, protože už před lety jsme se dohodli, že o tom, kdo bude žádat o jaký status rozhodne Valná hromada, potažmo Výkonný výbor a předseda pak žádosti shromáždí a pošle EU status maršálům). Nemá cenu tedy psát a domlouvat si něco s Robertem, protože ten má na starosti jiné země a stejně by vás odkázal na mě… Stejně jako když mě osloví Rob za Anglii, tak já jej odkážu na Roberta… Není to o tom, že bychom nechtěli někomu vyhovět, ale pokud se něco domlouvá na několika frontách, tak vzniká příliš mnoho šumů a neprospívá to efektivitě a kvalitě práce…

Díky.

Petr Janoušek
Předseda ČASS

3 komentáře u „EU Status Maršálové 2015“

 1. prijde mi to jasny a logicky…
  Takze timto se hlasime (samozrejme jiz po predchozi vzajemen dohode), ze Plzen by chtela organizovat 1x MAIN zavody o vikendu 22/8-23/8/2015 a podnikame vsechny kroky, aby jsme jeli obri slalom po te siroke silnici okolo SkodaParku. Trochu nam to zkrizily a posunuly volby, ale myslim, ze to klapne. Prihlasku tedy posleme za Plzen tobe a ne Robertovi… ;o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..