Výpočet bodů do světového žebříčku

Už léta diskutujeme nad tím, jak jsou vlastně vypočítávány body do světového žebříčku. Protože ani já jsem v tom neměl úplně jasno, obrátil jsem se na Hanse Koraeuse (Corkyho) a o výsledku bych se tu teď s vámi rád podělil.

Nejdříve je potřeba začít poněkud ze široka a to tím, co už většina z nás ví. Závodům jsou přidělovány statusy, podle obtížnosti, které by závody měly mít. Nejvyšším statusem je Major, pak následuje Main, Prime, Basic a Plain. Předpokládá se, že na závod se statusem Major přijede spousta profesionálů a bude zde těžké uspět. Proto vítěz v kategorii Pro bere 800 bodů, zatímco vítěz v kategorii PRO u závodu se statusem Plain má pouze 200 bodů (viz. tabulka níže). To už jsem ale trochu utekl od popisu základních věcí.


Z předchozího odstavce už víme, že každý závod má svůj status. Další dělení typu závodu je na závod, kde se konají odděleně kategorie amatérů a profesionálů, dále pak na závod, kde spolu závodí amatéři a profesionálové dohromady, což je závod typu Open, ale profesionálů je sedm a méně a pak je tu ještě typ závodu, který je nazýván jako Pro-open a to je závod, kde spolu závodí amatéři a profesionálové dohromady, ale profesionálů je osm a více.

Začneme závodem, kde amatéři jedou odděleně od profesionálů.

Takovýto závod je možný uspořádat v případě, že je nahlášeno 8 a více profesionálů. Body jsou pak přidělovány dle následujících tabulek:

Pro profesionální jezdce:

Pro amatérské jezdce:

Druhý typ závodu je závod typu Open.

Jedná se o závod, kde spolu soutěží dohromady amatéři a profesionálové a přitom profesionálů je sedm a méně. Pak přidělení bodů probíhá podle následující tabulky:

Všimněte si, že vítěz závodu získává o něco méně bodů, než pokud by se stal vítězem závodu profesionálů, ale více než kdyby se stal vítězem závodu amatérů (při stejném statusu a v případě, že by se konaly obě kategorie odděleně). To je nejlépe vidět, pokud body vyneseme do grafu:

Posledním typem závodu je závod s hodnocením Pro-open.

Závod s tímto hodnocením je pořádán jako závod Open (tedy amatéři a profesionálové spolu zápolí společně), ale profesionálů je osm a více. V takovém případě profesionálové obdrží body podle dosaženého pořadí všech jezdců a podle tabulky s profesionálními body.

Amatérům jsou virtuálně profesionálové z výsledkové listiny smazáni a vznikne tak nové pořadí pouze s amatérskými jezdci. Podle tohoto pořadí a podle amatérské tabulky přidělení bodů jsou pak jezdcům body přiděleny.

Cítím, že to bude chtít příklad. Pro ten nemusíme chodit daleko a podíváme se na závod uskutečněný na Halovém mistrovství Evropy v Brně v roce 2011. Závod měl status Main a proto pro patřičný počet bodů musíme hledat ve výše uvedených tabulkách amatérů a profesionálů, zelený sloupec. Jeden ze závodů na halovém mistrovství Evropy vyhrál Jarda Knettig (ač amatér) a dostal za toto vítězství 330 bodů (330 bodů = 1 místo mezi amatéry). Druhý byl Viking Hadestrand, který ale jako profesionál obdržel za své umístění 450 bodů (druhé místo mezi všemi jezdci). Dalším zajímavým jezdcem byl Jakub Knettig, který skončil celkově na 11 místě, ale mezi amatéry byl druhý (hned za svým bratrem). Proto mu bylo započítáno do světového žebříčku 297 bodů. Ještě lépe to bude pochopitelné z následující zkrácené výsledkové tabulky:

1 Jaroslav Knetting, Czech Republic (1. místo v AM) 330 bodů
2 Viking Hadestrand, Sweden [Pro] 450 bodů
3 Janis Kuzmins, Latvia [Pro] 420 bodů
4 Robert Thiele, Germany [Pro] 400 bodů
5 Zdenek Mach, Czech Republic [Pro] 380 bodů
6 Gustavs Gailitis, Latvia [Pro] 365 bodů
7 Mikael Hadestrand, Sweden [Pro] 350 bodů
8 Stanislav Nozka, Czech Republic [Pro] 340 bodů
9 Tomás Fiala, Czech Republic [Pro] 330 bodů
10 Josef Stefka, Czech Republic [Pro] 322 bodů
11 Jakub Knetting, Czech Republic (2. místo v AM) 297 bodů
12 Dalibor Danhel, Czech Republic [Pro] 308 bodů
13 Stas Mironenko, Ukraine [Pro] 300 bodů
14 Martins Liepins, Latvia (3. místo v AM) 277 bodů
15 Jaroslav Smerek, Czech Republic (4. místo v AM) 264 bodů
16 Janis Jirgens, Latvia [Pro] 285 bodů
17 Georguy Artemov, Russia (5. místo v AM) 251 bodů
18 Petr Janousek, Czech Republic (6. místo v AM) 241 bodů
19 Ainars Jermacenko, Latvia (7. místo v AM) 231 bodů
20 Edzus Konosonoks, Latvia [Pro] 272 bodů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doufám, že tato krátká osvěta vnesla jasno do systému přidělování bodů do světového žebříčku. Příště napíši krátký článek o tom, kolik závodů se vám v průběhu roku započte do světového žebříčku a co se stane, když odjedete závodů méně (nebo naopak více).

Petr Janoušek
Vice President ISSA a EU status marshal

8 komentářů u „Výpočet bodů do světového žebříčku“

  1. Taky děkuju za vysvětlení. Je fajn vědět podle jakých not se jezdí…

  2. Díky kluci za komentáře. Budu se opakovat, ale je skvělé mít zpětnou vazbu… Vědět, že to někoho zajímá, a že to někdo čte… Takže ještě jednou díky…

  3. Mě trvalo celou předminulou sezónu,abych zjistil tyto informace.
    Jako vždy perfektní…Díky

  4. Petre díky za osvetlení. Podle me je ten systém dost vyzrálý a spravedlivý. Napr. letos (teda uz loni) v Londýne mel závod Main status ale protoze tam bylo méne nez tech 7 Profi skateru tak za to bylo proste méne bodu (= bylo méne práce se dobre umístit). Je to skoda ale v podstate je to OK. V Grenoblu 2010 to bylo dokonce tak ze v kazdym závode jel jiný pocet PRO, takze jsem mel nakonec za 7. místo v tight více bodu nez za 5. místo v hybridu. Dalsí vec je napr. kdyz pojedete na dva „Major“ závody, tak se vám ten s vasimi horsími výsledky bude pocítat jen jako „Main“. Nelze tedy „nahrabat“ body tim ze pojedete na jiný kontinent aby jste meli ucast na 2x „Major“ zavode. Muzete akorát vasim umístením „blokovat“ tamní skatery pred získáním více budu nez kdyby jste tam nebyli. Jak jsem jiz psal podle me je ten systém v pohode. Petre jeste jednou díky ze si se dal do vysvetlování. Je to prima. Tesime se vsichni na pokracování.

  5. Je to přesně tak jak píšeš, Roberte. V dalším článku bych se právě o tomto chtěl zmínit… Lépe řečeno, je to jedna z věcí, kterou bych tady chtěl zmínit… 🙂
    Tvé postřehy (coby největšího matadora a stratéga) jsou ale fantastické… a díky ti za ně.

  6. Ahoj Petre. Prosimte nechval me tolik. Ty si urcite vetsí matador nez já (merim 183 cm) a za stratéga se taky moc nemám. Dovídám se ten systém po kapkách a to vetsinou az kdyz uz je po vsem. (No asi jako vsichni). Díky patrí hlavne tobe za tvou práci a za péci kterou nám venujes.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..