Struktura ISSA

Příští týden se koná valná hromada České asociace slalomu na skateboardu. Mnoho lidí si řekne: „No a co jako? K čemu je mi taková valná hromada a vůbec asociace dobrá…“. Aby se dalo dobře odpovědět na tuto otázku, musíme se podívat na organizační strukturu celé mezinárodní skateboardové asociace (ISSA).

ISSA má své představenstvo (zkráceně BOD). BOD se snaží držet pořádek v pravidlech, dokumentech, zajišťuje správu světového žebříčku, chod webu, snaží se hledat sponzory a partnery, diskutuje s jezdci a pořadateli a snaží se o všeobecnou podporu slalomu na skateboardu. BOD také vyhlašuje volby a to do samotného BOD a volby status maršálů.

Pod BOD jsou v organizační struktuře status maršálové. Status maršálové jsou tři pro Ameriku a tři pro Evropu. Pod evropskými status maršály jsou ještě velmi významní národní koordinátoři. Amerika zatím nechtěla jít cestou národních koordinátorů a tak jejich práci dělají pouze status maršálové (viz. schéma).

Americké status maršály nechme stranou a dle pořekadla „košile je bližší než kabát“ se věnujme práci evropských status maršálů. Evropští status maršálové mají za úkol posuzovat žádosti o přidělení statusu Major a Main, které jim doručili národní koordinátoři jednotlivých zemí. Musí koordinovat a řešit termínové kolize a musí dohlédnou na to, aby Major a Main status byl přidělen závodu, který nejlépe vyhovuje stanoveným kritériím a statusy byly rovnoměrně rozloženy Evropou. EU status maršálové se dohodli „na rozdělení“  Evropy na tři části. Ricardo Damborenea obhospodařuje jih Evropy (Francie, Španělsko, Itálie…), Peter Pletánek má na starosti západ (Německo, Švýcarsko, Holandsko…) a já mám na starosti střed, východ, sever Evropy a Anglii (Česko, Švédsko, Finsko, Anglie, Lotyšsko…). Jak je vidět, tak status maršálové mají spoustu práce a rozhodně nemají čas ani sílu jednat s každým jedním organizátorem v každé zemi. Proto tu jsou národní koordinátoři a EU status maršálové je hojně využívají. Národní koordinátoři mají pravomoc přidělit ve své zemi max. dva Prime statusy, jednají s organizátory ve své zemi, koordinují termíny a pomáhají organizátorům s kontrolou vyplněných žádostí o status Major, Main a Prime a v neposlední řadě doporučují EU status maršálům závod, který je nejvhodnější pro přidělení statusu Major a Main. O samotném přidělení statusu Major a Main rozhodují EU status maršálové společně.

S koncem minulého odstavce jsem se dostal až k samé podstatě věci. V České republice je předseda ČASS zároveň národním koordinátorem pro Česko a jen přes něj vede cesta ke statusům. Je to člověk, který vás (nás) zastupuje v Evropě, a přes kterého je možné ovlivňovat dění. Proto by vám nemělo být jedno, kdo vás zastupuje. Může se totiž snadno stát, že když se na to vykašleme, nenajdeme vhodného kandidáta, tak se v Česku nebudou konat závody se statusem Prime, Main a Major a my ztratíme kontakt nejen s Evropou, ale i se světem. Ano, je tu pár jezdců, kteří nebudou váhat šáhnout do šrajtofle a za cenu kolem 10.000,- Kč/závod si udělají výlet na jeden, nebo dva závody s vyšším statusem po Evropě. Ostatní, kteří na to nebudou mít finanční prostředky, budou muset zůstat doma. Když si budeme nadále myslet, že se nás valná hromada netýká, že nám je jedno, co se kolem děje, že jsme jen jezdci, kteří chtějí jen přijet na závod, užít si ho, pobavit se s kamarády a pak odjet domů, když se nebudeme chtít zapojit do organizace závodů, tak se v poměrně krátké době nebudeme mít kde scházet, protože žádný závod v Česku nebude… a nebo bude… jeden a bude se jmenovat „Stará kolena“. Proto nebuďte lhostejní, pojeďte na valnou hromadu, pobavte se na svahu s přáteli a zapojte se do dění v asociaci. Stát stranou znamená odepsat investici do skejtového vybavení, ztratit kontakt s přáteli a přijít o zábavu, adrenalin a zážitky… Udělejte první krok a přijeďte na valnou hromadu.

Petr Janoušek
Vice President ISSA, EU Status Maršál

5 komentářů u „Struktura ISSA“

 1. A to jest v přeneseném slova smyslu rovno písmu svatému !!!!!
  Zvláště poslední odstavec, by bylo fajn kdyby sme si všichni přečetli několikrát. A ještě lépe, kdybychom se zamysleli a zkusili porozumět. Neni to tak těžké.
  Dodám snad jen:
  … to co se po nás chce, děláme každý z nás především pro sebe !!! ….
  Apeluji též na juniory. Zkuste být lepší a méně lhostejní, než vaše vzory, přijeďte na valnou hromadu, zajímejte se o strukturu sk8slalomového cirkusu, kterej nás všechny baví. O vaší budoucnost jde nakonec nejvíc. Ta naše už je krapet kratší ;-D

 2. Včera sem testoval hrany s Romanem Podlahů a jede to dobře Petře 😀
  Já na tom stál teda po dvou letech. Roman si skočil i pár krásných 360° otoček. Je to ještě jura 😉
  Sněhu bylo všude nadmíru, jen dík tomu že bylo včera krásně, bylo všude mraky lidí. Snad je to všechny otrávilo a tuhle sobotu nechaj sjezdovku jen pro nás 😀

 3. Prosím admina, aby se podíval do spamů svejch mailů. Mám podezření , že nedostává mé e-maily a jeho objednaná deska „SKATEKINGS“ je již v CZ 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..