Co by se mělo platit z peněz asociace?

Možná by bylo vhodné se nejdříve zamyslet nad tím, co to je ta asociace. Někteří si představují asociaci jako dojnou krávu, do které vložili tisíc korun a ona jim za to dá deset tisíc na pořádání závodů (to bylo ale možné jen při kupónové privatizaci). A jsou zklamaní, že to tak bohužel nefunguje.

Asociace je totiž bez nadšených lidí jen prázdné slovo, které samo o sobě nic negeneruje. Teprve ti, co do ní vstoupili, mohou využít při shánění peněz na závody jakési střechy nad hlavou v podobě občanského sdružení (asociace), jeho legitimního fungování a jeho účtu. Přes účet asociace mohou protéci peníze od sponzorů, dotace od měst a je možné zde legálně vystavovat a platit faktury a provize za sehnané peníze. Na začátku jsme vycházeli z předpokladu, že soukromé osobě málokdo dá sponzorský příspěvek na organizaci závodů, ale asociace, jako právní subjekt, už bude silnější partner pro jednání.

Bohužel se zatím zdá, že asociace si dobývá velice těžce své místo v našich srdcích. Snad jenom pražské závody využili možnost se zaštítit asociací při podpisu smlouvy o pronájmu pozemku na Strahově a pak využili možnosti nechat si přivést zábrany. V Prachaticích a Olomouci se konaly závody stejně jako loni a zastřešení asociací zde nikdo nepotřeboval. V Havlíčkově Brodě, Hradci Královém a Poličce využili možnosti nechat si přivést zábrany a sponzorské záchodky (zajištěné Chozém a zaplacené z účtu asociace, až od Chozého obdržíme vyúčtování), ale financování těchto závodů šlo opět mimo asociační účet (mimo již zmiňovaných zábran). V Poličce šli dokonce tak daleko, že si založili vlastní sdružení a vyrobili si vlastní web (to není výtka, jen holé konstatování a důvody, proč to kluci z Poličky udělali jsou mi známy…). Brněnské závody pak byly financovány přes poličské sdružení a asociace zde opět nehrála žádnou úlohu.

Když to shrnu, tak říkáme, že asociace letos pořádala sedm závodů. Pravdou však je, že členové asociace pořádali sedm závodů. Šest závodů buď jako soukromé osoby, nebo jako členové jiného sdružení, ale rozhodně ne pod hlavičkou asociace a jen ten v Praze by se se zamhouřením obou očí dal nazvat jako závod pořádaný členy asociace pod hlavičkou ČASS.

Tuto skutečnost jsem si uvědomil při vyplňování žádosti o státní dotace, kde byly kolonky vztahující se k daňovému přiznání a které jsme letos vyplňovat nemuseli… Příští rok nás to již nemine a já už teď vidím, jak nám Ministerstvo školství cpe peníze v řádu statisíců, na pořádání závodů, podporu mládeže a podporu reprezentace, když já se budu chlubit, že jsme pořádali Mistrovství Evropy a k tomu dalších šest závodů za vykázaný obrat dvacet tisíc korun (samozřejmě je tato věta napsána s ironickým nádechem). Kladu si tedy otázku, zda tak jak to děláme, to děláme dobře, nebo zda příliš netříštíme síly a neměli bychom se více sjednotit právě pod hlavičkou asociace.

Odpověď čekám od vás a jsem velmi zvědav, kam se v diskuzích k tomuto článku dostaneme.

Teď se teprve dostávám k odpovědi, na mojí titulní otázku. A odpovědi mám dvě:

Prví odpověď zní: Pokud to povedeme tak jako doposavad, nikdy nedosáhneme na státní dotace. To spíš na ně dosáhnou kluci z Poličky, respektive jejich sdružení. Pak bych úlohu asociace viděl jako hlavního propagátora závodů ve slalomu na skateboardu v médiích. Z asociačních peněz by se pak měly platit reklamní předměty spojené s celým pohárem ve slalomu na skateboardu (univerzální plakáty pro všechny závody Českého poháru, podobné reklamní spoty), poháry pro celkové vítěze ve všech kategoriích a zařízení, které se pak může použít na všech závodech (časomíra, rozjezdové rampy, displeje na zobrazení časů, vysílačky a náhradní díly). Na financování těchto činností by se použili členské příspěvky a 10% z rozpočtu všech pořadatelů závodů.

Druhá odpověď zní: Všechny závody od začátku až do konce. Pak by, kromě členských příspěvků, měli na účet asociace dotéct všechny sehnané finanční prostředky a vše by se platilo z účtu asociace. To by, samozřejmě, znamenalo hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

V obou případech ale počítám s využitím členských příspěvků. Tady vidím trochu nespravedlnost v tom, že platící členové asociace přispívají finančně na závody hned dvakrát. Jednou v členském příspěvku a jednou ve startovném. A pak se ještě podílejí na přípravě závodů. To je nespravedlivé vůči těm, kteří nejsou členy asociace, neplatí příspěvky a většinou se ani nepodílejí na pořádání závodů a zaplatí stejně vysoké startovné, jako člen asociace s platnou licencí. Tady bych si myslel, že by mohlo dojít k určité kompenzaci, kdy by nečlen asociace zaplatil o 200,-Kč více na startovném, než člen asociace se závodní licencí. Tato „přirážka“ by pak byla připsána pořadatelem závodu na účet asociace.

Fungování asociace a přirážka ke startovnému ve výši 200,-Kč pro nečlena asociace bude jedním z bodů probíraných na valné hromadě ČASS.

Petr Janoušek
Předseda ČASS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..