Český pohár ve slalomu na skateboardu

V letošním roce jsme zakoupili putovní pohár ČASS, o který se bude v následujících letech bojovat. Doplnili jsme na něj štítky vítěze ročníků 2007 a 2008 Tomáše Fialy a také tam přibyl štítek se jménem letošního vítěze tohoto poháru Chozého Štefky. Věřím, že tento pohár probudí zdravou touhu po vítězství a o zapsání se nesmazatelně do historie Českého skateboardingu u mnohých z vás.

V příspěvku „Co by se mělo platit z peněz ČASS“ jsem se trochu zamyslel nad dosavadním fungováním, organizací a financováním závodů Českého poháru. V tomto příspěvku bych to chtěl více rozvést a nadhodit své myšlenky, kam by jsme se mohli ubírat dále.

Cesty jsou, dle mého názoru tři:

První cestou je pokusit se najít profesionální organizaci, která by pořádala závody Českého poháru tzv. na klíč. ČASS by „pouze“ určila, jak takové závody mají vypadat, sepsala by s vybranou organizací smlouvu a vyinkasovat 10% z obratu pořádaných závodů. Těch 10% by bylo za zastřešení celé akce asociací a peníze by se použili na chod samotné asociace (správa účtu, platba telefonů), na podporu mládeže, na nákup společných věcí, jako je časomíra, generátor el. energie, nájezdových ramp, propagace ČASS apod.  Na vybrané organizaci by bylo, aby sehnala finanční prostředky na závody, zajistila si místo pro pořádání závodů a celou akci zorganizovala. U této cesty ale vidím hned několik zádrhelů:

  1. Naše závody zatím nejsou tak lukrativní a nejspíš nemáme šanci žádnou takovou organizaci najít
  2. Snad jen organizaci závodů v Praze a v Brně by rádi organizátoři svěřili někomu jinému. Závodů v Havlíčkově Brodu, v Hradci Královém a v Poličce se dosavadní organizátoři nebudou chtít vzdát (proč by to taky dělali, když do jejich proslavení a vybudování prestiže investovali nemalé finanční prostředky a svojí energii). Prachatické a Olomoucké závody jsou skvělé svojí atmosférou, ale z hlediska velikosti jsou neprodejné… A navíc ani těchto závodů by se jejich organizátoři těžko vzdávali
  3. Už by se nejezdilo za pár korun a kdo ví, jestli by to nevedlo k roztržení slalomové obce

Druhá cesta je zapracovat na navýšení členské základny asociace a zvýšit tak možnost zažádat a hlavně získat dotace od státu. Je zapotřebí si ale uvědomit, že nám stát nedá 100% peněz na pořádání závodů. Dotace jsou rozděleny do „programů“ a každý program je podmínkami omezen na určitou skupinu sportovních sdružení. My jsme se snažili podat žádosti o dotace v Programu I, v kterém je možné žádat peníze na přípravu reprezentantů a na pořádání mistrovských závodů. Zde je ale uvedeno, že tento program je určen pro „vybraná sportovní sdružení“… Neptejte se mě, jaká sportovní sdružení jsou ta „vybraná“ a jak se mezi ně dostat… nicméně zkusili jsme to… Pak jsme podali žádosti o dotace v Programu V, kde je možné žádat finanční příspěvek na tréninkové kempy. Tento státem poskytnutý finanční příspěvek lze ale použít výhradně na uhrazení části ubytování, stravy a dopravy (vše je řízeno zákoníkem práce) a je vyžadována spoluúčast…

Stát dále v žádosti zajímá, kolika procenty se na daném projektu budeme podílet (na konci projektu je nutné vše doložit) a chce vidět daňové přiznání z loňského roku, podle kterého si udělá obraz o velikosti sdružení. Tzn. když budeme mít obrat 30.000,-Kč/rok, tak nebudeme moci očekávat, že nám stát přispěje 500.000,-Kč, ale nejspíš jen poměrnou část z oněch 30.000,-Kč.  Proto by bylo důležité, aby všechny legální aktivity (jaké jiné, že?) tekly přes účet ČASS a tím se obrat zvětšil… Což bude náš hlavní problém mimo požadavků státu…

Pokud se vydáme touto cestou, jedná se o dlouhý proces (dle mého názoru ale nejkoncepčnější a nejprofesionálnější) a musíme se připravit na spoustu společné práce, která nebude, alespoň zpočátku, nijak honorovaná. Znamenalo by to tedy:

  1. Navýšit členskou základnu na min 800 členů
  2. Dostat se mezi „vybrané sportovní svazy“
  3. Veškerý finanční tok vést přes účet asociace, včetně účetnictví
  4. Po splnění bodů 1-3 budeme mít velkou šanci na částečné financování ze státního rozpočtu

Třetí cesta je ta, která je nastolená teď. Máme asociaci, která je jakousi virtuální střechou nad závody Českého poháru, ale financování jednotlivých podniků je realizováno mimo účet asociace. A stejně tak zdanění. Pakliže to takto necháme, bude to znamenat, že mi odpadne spousta práce, vzdáme se myšlenky na dotace od státu a budeme se snažit využívat místních zdrojů a různých fondů měst a obcí… Lokálně. ČASS bude sloužit jako „zaklínadlo“ a já občas někomu potřesu rukou a pozvu ho na panáka 😉

Přesto bych tuto eventuelní třetí cestu rád rozšířil a to o to, aby se centrálně zajišťovala podpora mládeže, propagace ČASS a závodů Českého poháru, nákup společných věcí, jako je časomíra, generátor el. energie, nájezdové rampy apod. Otázkou zůstává financování těchto aktivit. Tady opět navrhuji, aby na tento účel putovalo do pokladny ČASS 10% z rozpočtu každého závodu Českého poháru.

V komentáři k tomuto příspěvku mi, prosím, napište, co si myslíte o jednotlivých cestách, jakou preferujete, či jestli vidíte ještě jinou cestu… Také bych od vás rád slyšel váš názor na dosavadní a budoucí fungování ČASS.

Díky

Petr Janoušek
Předseda ČASS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..