Králem Double Kings se stal Standa Nožka

Výsledky: Giant slalom, Super Giant, Hybrid, Tight,
Tight finale

Foto: ACID-HOUSE :: Hanka FB :: Radim

TV spot

Závod dvou králů přišel se skvělou myšlenkou využití kopce ve Vysokém Chvojně pro dva typy obřích slalomů a to Giant a Super Giant. Tento kopec je skvělým místem pro svezení i pro lehce pokročilé jezdce, popřípadě pro ty, kteří si potřebují zvednout sebevědomí v obřích slalomech. Sklon svahu je totiž akorát tak velký, aby sktejt pod nohama přiměřeně rychle jel a dojezd je přímo úžasnej. Nejlepším důkazem pro mé tvrzení jsou nejmladší členi naší skejtové komunity a to Matěj Štefka a Terezka Podlahová. Oba totiž bez problému tento kopec pokořili a zaslechl jsem, že Terezka toto svezení zařadila mezi nejlepší svezení ve svém životě. Proto je škoda, že mnoho jezdců nepřijelo právě z obavy z toho, že nenajdou odvahu se spustit mezi kužely.


Závod dvou králů také poprvé v novodobé historii Českého poháru úspěšně vyzkoušel metodu využití závodních jezdců coby traťových rozhodčích, kteří se postupně posouvají k rozjezdové rampě a předávají si jednotlivé úseky slalomů, hlásí počet shozených kuželek a zároveň je staví na své místo. Myslím, že je to skvělý způsob jak trochu ušetřit na nákladech v době, kdy se sponzoři hledají stále hůře a přitom nesnížit úroveň celé akce. Nutno dodat, že to není český vynález, ale že jsem tento způsob využití jezdců poprvé zažil loni v Londýně a i letos v Amsterdamu (článek z tohoto závodu teprve připravuji).

A ještě jedno prvenství si tento závod připsal… Poprvé zde byly představeny vlajky ČASS, které nás snad zase posunuly o kousek dál.

Pro mnohé bylo překvapením, že Super Giant vyhrál poličský skejtr Standa Nožka. Pro mě to až takové překvapení nebylo, protože jsem měl možnost Standu sledovat při jízdě coby traťový rozhodčí… A Standa je na letošní sezónu opravdu skvěle připraven. Jeho jízda měla světové parametry, stál ve skvělém aerodynamickém postoji a jako připravenému mu pro tentokrát přálo i štěstí v podobě bezvětří při jeho jízdě. Standa si prostě za svůj výkon vyhrát zasloužil.

Sobotní party v hospodě Piraňa ve Dvoře Královém se nesla ve skvělé atmosféře, ke které nemalou měrou přispěli starousedlíci v čele s majitelem hlavního organizátora firmy Acid-House. Není se co divit, že v průběhu večera proběhlo několik rund seznamovacích panáků a tak se jezdcům v neděli vstávalo opravdu těžce. Jinak si nelze vysvětlit pozdní příjezd spoluorganizátorů závodu ve Dvoře Královém z našich řad, kteří se tak dostali do mírného časového skluzu (ne neobvyklému na závodech se statusem basic). Místo poklidného postavení hybrid slalomu tak zavládla nervozita.

Samotný hybrid slalom byl postaven jako single line v ulici s čerstvě položeným asfaltem a se slibovaným sklonem kolem 2%. Slalom měl dvě těžší místa, ale byl zábavný a dobře postavený. Jezdci, kteří dodržují životosprávu, mají obvykle v úvodním slalomu trochu výhodu před jezdci, kteří druhý závodní den obětují na oltář sobotní after party (k druhé skupině patřím i já). Snažil jsem se tedy naklonit na svou stranu holky u časomíry pod příslibem věnování krabice s červeným vínem, ale holky se oblomit nedaly… Byly na bílé… Hybrid byl postaven až na druhý pokus. První slalom, postavený Ivošem Škrabalem, se zdál být organizátorům příliš těsný a tak jej přestavěli…

Po tomto extempore se do stavby Tight slalomu nikomu příliš nechtělo. A tak nás Chozé dle jeho vlastních slov „potrestal“ a postavil slalom opravdu těžký, místy s kužely 1,5 metru od sebe. Bylo pak tristní sledovat marný boj mnohých jezdců se do slalomu vůbec vejít, kužely lítaly na všechny strany a výsledkem bylo dvanáct jízd, které skončily diskvalifikací jen v kategorii Open. Navíc v obou drahách byly kužely barvy zelené, kužely z jedné dráhy srážely kužely v druhé dráze a rozhodčí byli prakticky bez šance (i proto, že se jednalo o nezkušené rozhodčí) rozpoznat, jaký který kužel byl sražen skutečně jezdcem a jaký ne… Také vzdálenost kuželek od obrubníku byla místi nedostatečná… Děkuji bohu, že Jakub zlomil king pin v jiném místě, stejně jako v jiném místě upadl Pavel Holec a i kolečko jednomu z juniorů se oddělilo od skejtu mimo tuto kritickou část slalomu. Je na bíledni, že každý organizátor má právo si postavit slalom podle jeho vize. Přesto si myslím, že takto těžký slalom na závodech se statusem basic by se stavět neměl, protože tak zbytečně odrazuje jezdce, kteří jezdí pouze rekreačně, od účasti na dalších závodech. Takto těžký slalom, dle mého názoru, patří na závody se statusem Main a Major.

Celkovým vítězem a králem závodu Double Kings se stal Standa Nožka, následován Josefem Štefkou a Daliborem Daňhelem. Všem gratuluji ke skvělému výsledku.

Petr Janoušek
Předseda ČASS

PS: Viděl jsem spousta fantastických fotek na facebooku z tohoto závodu. Chtěl bych jejich autory požádat, jestli by je neuložili na picasa, popřípadě na rajče.cz a neposlali mi na ně odkaz.

PPS: Těším se na všechny do Prahy…

Jedna myšlenka na “Králem Double Kings se stal Standa Nožka”

  1. Díky Hance, Radimovi a Zdendzovi za fotky… Pokud by ještě někdo nějaké vyhrabal, tak je prosím zveřejněte… Ty co jsem dostal jsou super (odkazy jsou v záhlaví článku, tak jak to bývalo dobrým zvykem, spolu s konečnými výsledky)…
    Ještě jednou bych rád pochválil Chozého video a také skvělý příspěvek do internetovské televize (a vůbec její zajištění). Díky za propagaci slalomu!
    Včera jsem mluvil s několika longboardisty na Strahově a zdá se, že by v sobotu ve Stromovce mohla být slušná účast… Nicméně nechme se překvapit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..