HME Brno 2011

Česká republika zažila velký slalomový svátek, když se podařilo získat a hlavně uspořádat halové Mistrovství Evropy ve slalomu na skateboardu v Brně. Závod se zařadil po boku nejvýznamnějších evropských závodů, mezi které letos patřil francouzský Grenobel, holandský Amsterdam, anglický Londýn a lotyšská Riga. Nikde ale nebyla tak velká účast jezdců, jako právě v Brně… A pak že závody na rovině, nejsou atraktivní 🙂

Závod byl poslední možností urvat cenné body do světového žebříčku, a tak jsme na startu mohli vidět nejlepší jezdce nejen z Česka, ale i z Francie, Německa, Švédska, Finska, Lotyšska, Ukrajiny, Itálie a Ruska. Závod si také nenechal ujít první muž světového slalom skateboardingu Jani Söderhall, kterého Česká republika a atmosféra kolem skateboardingu uchvátila již za časů, kdy Evropské asociaci předsedal Martin Kopecký. Stejně tak si tuto akci nenechala ujít další legenda československého skateboardingu a mistr světa ve skoku do výšky na skateboardu, Luděk Váša.

Slalom skateboarding je disciplína, která spojuje jezdce napříč generacemi. Střetávají se zde jezdci, kteří díky svému věku nemají ještě nárok ani na to, aby své úspěchy oslavili s pivem v ruce, s jezdci, kteří když mají povyprávět o svých zážitcích v průběhu letité kariéry (mnozí již načali čtvrtou desítku s prknem pod nohama), tak je o večerní zábavu postaráno.

Příjemným překvapením letošního roku jsou bratři Knettigové, kteří ač nedosáhli ještě zletilosti, rozhodli se již dále neměřit své síly s ostatními juniory a velice razantně vstoupili mezi mužskou slalomovou elitu. Jaroslav Knettig si dokonce vyšlápl v hybrid slalomu na loňské mistry světa a Evropy, Janise Kuzmince z Lotyšska a Vikinga Hadestranda ze Švédska a ve vyřazovacích soubojích jim ukázal záda a stal se po zásluze halovým Mistrem Evropy v této disciplíně. Patří mu tímto velká gratulace a my všichni doufáme, že jej brzy budou následovat i další juniorští jezdci. Bratr Jakub dosáhl v hybrid slalomu na skvělé 11 místo a já myslím, že i jeho jméno bude brzy ve světě spojováno s nejedním úspěchem.

Tight slalom ovládl Janis Kuzmins, po trochu kontroverzním finálovém průběhu, kdy uspěl s reklamací nesprávně postavené kuželky a při opravné jízdě byl rychlý a bezchybný. Viking Hadestrand tak musel spolknout pro něj hořkou pilulku v podobě druhého místa (co bychom my ostatní za to dali :-)) a na stupních vítězů jej doprovodil táta Mika Hadestrand. Skvělé čtvrté místo obsadil Jaroslav Knettig.

S-slalom se stal kořistí Vikinga Hadestranda, druhé místo obsadil Janis Kuzmins a třetí Jaroslav Knettig. Jak je vidět, Jardova hvězda vylétla opravdu velmi strmě vzhůru a my si můžeme jen přát, aby na nejvyšších patrech co nejdéle svítila.

Mezi ženami nemá v Evropě konkurenci Lotyška Lienite Skaraine, která se stala halovou Mistryní Evropy ve všech třech slalomech. Nejlepší Českou jezdkyní se stala Anička Vacková, která byla třetí jak v Tight slalomu, tak v S-slalomu. Gratuluji.

Velké poděkování patří Daliboru Daňhelovi, který si spolu s poličskými organizátory vzal na svá bedra pořádání takto významného závodu. S klidným srdcem mohu napsat, že se s touto výzvou se ctí vypořádal a navázal tak na tradici skvělých závodů oceněných nejvyššími statusy pořádanými jak týmem vedeným Romanem Tumou, tak týmem vedeným Josefem Štefkou. O pravdivosti mých slov svědčí i velmi kladné hodnocení závodu samotným prezidentem ISSA Janim Söderhallem na oficiálním webu ISSA.

Nemohu zapomenout ani na nezištnou pomoc Petra Novotného, který ve chvíli, kdy se dověděl o shoření poličské časomíry, nasedl do svého vozu a z Havlíčkova Brodu přivezl svou „náhradní“ časomíru. Bez jeho ochoty by byla zmařena několika měsíční práce mnoha lidí a my bychom neměli halového Mistra Evropy Jardu Knettiga. Petře, smekám před tebou svůj klobouk.

Petr Janoušek
Vice President ISSA, EU Status marshal

12 komentářů u „HME Brno 2011“

 1. Milý Petre Janousku, my zase smekáme klobouky (a helmy) pred tebou jaký nám sem píses hezký reporty.
  Díky moc za tvou celorocní práci !!

  Dekuji jeste jednou poradatelum za super ukoncení sezony.

  zdravím srdecne
  Robert

 2. Ano Ano Ano – po smršti fotek i pěkný článek.
  Díky Petře 🙂

 3. Nechce se mi verit ze to tady cetli jen dva lidi.(?)Kazdýho pisatele potesí i jen krátký komentár. Tak se nestydte a venujte zlomek casu,který stojí napsat report, na jednu krátkou vetu jako ze jste to cetli. Stací i jen „díky OK“ nebo tak. Je to pak pro pisatele takový milý „honorár“.
  Jeste jednou ode mne díky Petre.
  zdravím vsechny
  Robert

 4. Taktéž se samo přidávám k poděkování všem aktérům, pisatelům, zúčastněným, servírkám z Anděla a ubytovně hotelu Brno atd. ;-D.
  Těšim se už na příští rok. Dalas už to má parádně zmáklý a předpokládám, že už nyní jedná s výstavištěm na pronájmu haly v roce 2012 😉 .
  Třeba to nakonec nebude dělat s Poličskou partou sám a zapojí se všichni Brněnští šikovní ogaři 😉

 5. Paráda,paráda,paráda a ovace všem borcum,presidentum,duchodcum a ostatním co se snažej dělat závody a držet to tu pohromadě!! Mr. Janoušek opět gut work!!! 🙂 A mr. Knnetig sámo masakr!! Musel jsem udělat dopopravdy vyjímku a své ignoranstvo donutit sem něco napsat,to se prostě nedalo!! :-)))

 6. Díky všem za ohlasy… Je to tak, jak Robert píše… Každého pisatele potěší, když ví, že to někdo čte…
  Je ale pravda, že už jsem napsal lepší články, ale snad je lepší aspoň něco, než vůbec nic…
  Mírovo připomínku beru… Lepší foto jsem ale u sebe neměl a neměl jsem čas prohledávat net… Příště se pokusím polepšit 🙂

 7. Peťo, já bych řekl – jako vždy super, neznám lepšího spisovatele. Díky za to.

 8. Taky velkou pochvalu ze západu Petre. Píses moc hezky.

  A kdyz uz tady sem tak chci za SlalomGangBang Team podekovat vsem organizátorúm závodú v roce 2011 a samozrejme vsem který více nebo i méne s tim pomahali. Bez nich by to bylo na prd a místo tech výkendu by sme asi jenom „chlastali“ a nebo neco podobnýho.
  PS: delal nekdo náhodou fotku od tech 20 juniorú v Brne???

  Tak preji hezkou zimu kdo lyzuje/snowborduje minimalne jeden metr prasanu a uvidíme se na jare…

 9. Dohodli jsme se při BOD konferenci, že se pokusíme protlačit článek o halovém Mistrovství Evropy do časopisu Concrete Wave… Rád bych požádal všechny, kdo mají nějakou povedenou fotku z této události, aby mi jí poslali, nebo mě alespoň kontaktovali… Budete slavní 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..