Poličské skejtování mezi kapkami deště

Výsledky
Foto: Vojta Kotek :: Renee

Statistika nestatistika, opět v sobotu pršelo… Zdá se, že už ani na prognózy nejsuššího období se dnes nedá spolehnout a Polička začíná dohánět, v počtu propršených závodů, obvyklé dešťové závody v Prachaticích a v Praze. Jezdcům to ale příliš nevadilo (až na Pavla Holce, který se zaregistroval, zaplatil startovné a večer odjel s tím, že v neděli musí hlídat Klárku a přijet nemůže…), sedli si do lokálu pod sjezdovkou a při pivu, rumu a kofole se jali rozebírat klasická „Maďarovská“ témata…

Nedělní program se měl původně odehrávat na nábřeží v Poličce, ale organizátoři na žádost jezdců (a také poučeni z předchozího roku) program přesunuli na kopec pod sjezdovku.

Začalo se giant, tedy obřím, slalomem… a opět se ukázalo, že zavděčit se všem jezdcům je dnes prakticky nemožné. Prvních 10 by rádo jelo z ještě většího kopce (nebo alespoň zrušilo spodní část slalomu na mírném kopci, kde slalom plynule přecházel z obřího do hybridního), střed startovního pole byl spokojen, a jezdci, kteří příliš nejezdí, nebo zrovna začínají, toho měli plné zuby a byli rádi, že kopec ve zdraví sjeli. Při poslouchání remcání z jedné i z druhé strany mě vždy napadne jediné možné řešení a to je rozdělení open kategorie na „amatéry“ a „profesionály“ (uvozovky používám záměrně, protože nikdo z nás se skateboardingem neživí a tudíž jsme všichni amatéři a mělo by se spíše používat označení „začátečníci“ a „pokročilí“), které by ale zase zahubilo společný Český pohár v té podobě, ve které jej teď máme… Nebo mě napadá ještě jedno řešení, a to je dělení závodů dle obtížnosti… Toto dělení je již teď uvedeno do praxe a jedná se o dělení na Plain, Basic, Prime, Main a Major závody… A pak Plain a Basic závody by měly být pořádány spíše na rovině, Prime by byl už obtížnější závod na kopci a Main a Major už jen pro pokročilé jezdce… Tedy ne jen pro pokročilé jezdce, přihlásit by se mohl každý, ale slalomy by byly obtížné a z kopce a „začátečníci“ by museli dopředu počítat s tím, že se nejspíše moc nesvezou a třeba i slalom vůbec nedokončí… Na opačné straně jsou Plain a Basic závody, kde zase „pokročilí“ jezdci by nemohli remcat proti závodu na rovině, protože už dopředu ví, že takový ten závod prostě bude… To jsem ale trochu myšlenkově utekl od závodů v Poličce…

Obří slalom, a koneckonců i oba následné slalomy, ukázal obrovskou vyrovnanost prvních deseti jezdců… Sedmé místo dosavadního lídra Českého poháru Standy Nožky a dokonce osmou pozici vítěze závodu v obřím slalomu v londýnském Hog Hillu a dvanáctého jezdce z letošního Mistrovství světa ve Stuttgartu Dalibora Daňhela, ale čekal málokdo… Robert Thiele svojí bravurní jízdou ostatním jezdcům poněkud poodskočil, ale mezi druhým Petrem Novotným a pátým Petrem Janouškem byl rozdíl 0,24s, což je v třicetisedmi sekundovém slalomu rozdíl, který dokáže více ovlivnit protivítr, než samotný jezdec…

V hybridním slalomu opět ukázal svou sílu domácí Jarda Knettig, který byl nejrychlejší jak v kvalifikaci, tak v následujících H2H soubojích. V těch si nikdo z jezdců oproti kvalifikaci nepolepšil, ani nepohoršil a tak i po vyřazovacích jízdách zůstalo pořadí stejné, jako po kvalifikaci.

Den uzavřel Tight (těsný) slalom, který se kvůli potížím s časomírou nakonec jel jako single line na dvě kola. Zde opět vyhrál Jarda Knettig před Robertem Thielem (stejně jako v hybridu) a Daliborem Daňhelem. Za zmínku stojí souboj o čtvrté místo, které okupoval po prvním kole o jednu setinu sekundy Jakub Knettig před Petrem Janouškem, který se ale dokázal v druhém kole o dvě setiny zlepšit, a protože Jakub dost boural kuželky, tak mu toto zlepšení stačilo na posun o jedno místo, kterým si zajistil stupně vítězů v celkovém pořadí.

V celkovém pořadí vyhrál Robert Thiele, následován Jardou Knettigem a Petrem Janouškem. Dosavadní lídr Českého poháru, Standa Nožka, skončil na domácí půdě až na devátém místě. Před Mistrovsvím České republiky v Havlíčkově Brodě je hlavním kandidátem na titul Jarda Knettig, ale je hodně náhončích, kteří mu budou šlapat na paty a určitě mu nic jen tak nedarují.

Jen ještě připomenu, že závod v Havlíčkově Brodě nebude započítáván do Českého poháru a tak poslední možnost pro všechny jezdce vylepšit si postavení v celkovém pořadí Českého poháru bude v Plzni.

Petr Janoušek
Předseda ČASS

4 komentáře u „Poličské skejtování mezi kapkami deště“

 1. Pěknej rozbor a dobře sem si počet Peťo. Upřímně ! 🙂
  S tou obtížností slalomů podle jejich statusu to má logiku a líbí se mi to.
  Potíž však vidím v tom, že obtížnost slalomu je těžko měřitelná a zdá se mi že u nás frčí trend, že pořadatelé se všichni snaží dělat náročnější slalomy a by se blýskly před vyježděnejma a nesklidili nedejbože od předních jezdců kritiku. Položí li se na misku vah kritika předních jezdců a kritika výkonnostně slabších, pak je jasný kde je větší váha a je to správně.
  Nicméně pokud se tento trend bude stupňovat, tak se bude startovní pole zužovat. Rekreační hobby jezdci mého typu se už zlepšovat nebudou a tak přestanou na závody jezdit. Špička bude stárnout a tak začnou odpadat další zatim výkonný kusy (moc let v plnej síle už většině nezbejvá, co si budem nalhávat 🙂 ) , junioři mimo Poličky a mikro Prachatic víceméně nikde (i dík náročnosti a nákladnosti) nevznikaj a tak pokud se něco nezmění, hrozí tady scénář, že českej pohár se bude jezdit pouze v Poličce a možná v Prachaticích a dík Matějovi Štefků v Hradci a jezdci českého poháru budou z 99% z Poličky a přilehlých vesnic (pokud nepočítám kluky z Německa) .

  Prosím neberte to odemně jako kritiku čehokoliv. Je to pouze úvaha a sem si vědom že asi černější než realita, ale co když ;-)))
  Zkusme se zamyslet, proč třeba přestala na závody jezdit celá severní Morava. V Olomouci jezdila parta lidí a navíc dobře atd…

 2. Zdendo, díky za fotky a hlavně i za ta videa… SUPER!!!!

 3. Vyřídím poděkování kolegovi z práce – to všechno on!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..