Prohlášení EU status maršálů

V blízké době se na oficiálních stránkách ISSA objeví první prohlášení nově zvolených evropských status maršálů. Protože mezi status maršály jste zvolili i mě (kromě Petera Pletánka a Ricarda Damborenea) a já jsem navíc pověřen ČASS informovat výkonný výbor o dění v ISSA, rozhodl jsem se přinést v menším předstihu volný překlad tohoto prohlášení.

Prohlášení k jezdcům

Vámi nově zvolení EU status maršálové by vám rádi nejprve poděkovali za hlasy které jste jim dali a za vloženou důvěru. Budeme se snažit splnit vaše očekávání. Rádi bychom vám sdělili, že jsme již začali pracovat a učinili jsme několik společných rozhodnutí:

 1. Národní koordinátor a jeho role
  Vaši EU status maršálové věří, že by měla být přenesena rozhodovací pravomoc blíže k jezdcům a organizátorům. V kontextu s touto myšlenkou jsme vytvořili novou postavu a tou je národní koordinátor. Národní koordinátor by měl být spojnicí mezi status maršály na jedné straně a národními organizátory závodů a jezdci na straně druhé. Národní koordinátor by měl být jakýmsi velvyslancem ISSA ve své zemi, který bude mít pravomoc k přidělení statusů Basic a Prime. Zároveň ale bude mít možnost přenášet požadavky od organizátorů a jezdců a bude moci hodnotit úroveň závodů v závislosti na přiděleném statusu. Úkolem národního organizátora bude zkontrolovat žádosti od organizátorů o přidělení vyšších statusů (Major, Main) a doporučit EU status maršálům komu by měl být status přidělen. Dalším úkolem národního koordinátora bude přenesení výsledků závodů pořádaných v jeho zemi k zapracování do světového žebříčku (přes EU status maršály).
  Několik národních koordinátorů již svou roli přijalo, ostatní o tom přemýšlejí a další ještě budou kontaktováni status maršály. Budeme rádi, pokud tento náš návrh bude přijat. Je to velká změna, která by měla dopomoci k rozvoji našemu sportu a věříme, že správným směrem.
  Během několika týdnů bychom rádi zveřejnili jména nových národních koordinátorů. (Tady bych si dovolil pár vysvětlujících poznámek. Česká republika je v tomto směru ve předu. Máme asociaci, která již teď zastřešuje všechny závody pořádané v České republice, a obrazem národního koordinátora je v tuto chvíli její předseda. V dalších zemích asociace nejsou a role národního koordinátora by měla být do budoucna startovací čarou pro vznik národních asociací. Doufáme, že to také dopomůže k rozvoji slalomu i v jiných zemích, stejně jako se tomu stalo v České republice, která je momentálně v Evropě na špici a možná i světově.)
 2. Sankční schéma a kritéria pro rok 2011
  Přijali jsme některá rozhodnutí, která je možné shrnout do čtyřech bodů:
  – Nadále podporujeme sloučení AM a PRO kategorií do jedné kategorie Open
  – Máme spoustu poznatků, které ukazují na nepochopení rozdílů mezi starým a novým sankčním systémem. Ačkoli to není náplní práce status maršála, rozhodli jsme se, že se pokusíme objasnit vzájemné vazby mezi novým a starým systémem.
  – Chceme mít jasná kritéria pro přiřazení statusů. Existuje velké vakuum v informovanosti organizátorů, jak by měl závod s určitým statusem vypadat a to chceme změnit. Chceme se ujistit, že organizátor předem ví, jaká jsou kritéria pro pořádání těchto závodů
  – Chtěli bychom, aby navrhované změny nastolili v každé zemi rovnováhu, která by prospívala rozvoji slalomu. Aby v zemích byly „elitní“ závody s vysokou organizační úrovní.
  Sankční kritéria budou v nejbližší době zveřejněna.
 3. Způsob práce EU status maršálů
  Každý EU status maršál bude mít na starosti určitou geografickou oblast:
  – Petr Janoušek: Česko, Lotyšsko, Švédsko, Velkou Británii
  – Peter Pletanek: Německo, Švýcarsko, Holandsko
  – Ricardo Damborenea: Španělsko, Francie, Itálie

O přidělení statusu bude rozhodovat národní koordinátor a/nebo EU status maršál, v závislosti na výši statusu. V každém případě ale bude rozhodnutí o přidělení statusu Major přijato komisionelně EU status maršály.

EU status maršálové plánují dělat jednou měsíčně koordinační Skype hovory. V průběhu sezóny (duben až říjen) budou také probíhat Skype hovory s národními koordinátory.

Žádáme vás, aby jste začali plánovat závody na příští sezónu a začali odesílat žádosti o statusy. Je možné nadále používat staré formuláře, i když připravujeme nové, ve kterých budou drobné úpravy. Pokud budete potřebovat s něčím pomoci, prosím, kontaktujte nás. Pojďme z roku 2011 udělat skvělý závodní rok.

EU Status maršálové

4 komentáře u „Prohlášení EU status maršálů“

 1. Tak jako vždy od Petra, – perfektní.
  Jenom malá připomínka, že některé země asociace mají. Určitě FRA, asi i GBR a ESP. Ramon také Burning Wheels Tour vydává za asociaci….

 2. Máš pravdu Chozé. Tento příspěvek je určen českým jezdcům, proto jsem použil výklad k české asociaci. Nicméně tvá připomínka je správná… a díky za pochvalu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..