Mistrovství světa 2010 v České republice?

V minulých týdnech, zde na našem webu, proběhly informace, že Mistrovství světa 2010 bude pořádat Polička, pak zase, že to bude v Hradci, no a pak se to celé tak nějak semlelo, až vznikla nutnost se sejít v Havlíčkově Brodu a tam se domluvit na jednotném společném postupu. Začátek je ale úplně někde jinde a možná by bylo vhodné si to trochu připomenout.
Brixlegg

Jistě všichni víte, že od poloviny loňského roku se na ISSA webu prezentuje Brixlegg, zastoupený Donaldem Campbellem,  jako Mistrovství světa 2010, aniž by o přidělení statusu „Mistrovství světa“ Donald vůbec požádal. Myslím, že původně nebyl plán Donalda o MS nepožádat. Poněkud ale narazil, když  zveřejnil propozice závodu. V nich bylo napsáno, že do závodu budou přizváni „pouze“ nejrychlejší závodníci z každé země (tedy jenom někdo),  závod se pojede jako Open, tedy amatéři a profesionálové dohromady, pak tam pojedou už jen ženy. Junioři mají smůlu, protože s těmi se nepočítá.

Na ISSA webu se pak našlo poměrně dost pochlebovačů a poplácávačů po ramenou, kteří psali Donaldovi jak je skvělej a vůbec si neuvědomovali, že zrovna oni se na tento závod díky své „nízké“ výkonnosti nepodívají.

V Česku jsme z toho měli smíšené pocity. Na závody v Rakousku se chystala velká část slalomové obce a šest míst, které nám bylo Donaldem přiděleno se zdálo být hrozně málo (O tom, že Česká republika původně neměla místo žádné a byla zahrnuta do tzv. východního bloku, spolu s Rusy, tady taktně pomlčím, aby vás to příliš nenasr…).

Na jednu stranu jsme souhlasili s tím, aby se závod jel jako „Open“, tedy se zrušilo velice diskutabilní rozdělení na amatéry a profesionály, na druhou stranu jsme nesouhlasili s omezením počtu jezdců a neúčasti juniorů. ČASS neváhala a poukázala na rozpor mezi oficiálními pravidly ISSA a tím, co chce pořádat Donald. Chtěli jsme, aby se ctila pravidla ISSA, nebo se provedla jejich změna, a aby Donald musel uspořádat závod i pro juniory. K nám se přidali Francouzi a Španělé a už to pro Donalda nevypadalo tak růžově. K celé diskuzi se navíc Peter Klang na ISSA webu vyjádřil následovně: “Ještě nikdo oficiálně nezažádal o pořádání MS, podejte si všichni žádosti a status maršálové v lednu 2010 o pořádajícím rozhodnou.“, čímž celou diskuzi utnul. Donald pochopil, že se holt bude muset zasadit o změnu pravidel, a protože se se současným vedením ISSA nedokázal domluvit, rozhodl se sám kandidovat do BOD (Board of Directors – vedení ISSA). Kromě Donalda do BOD ještě kandidovali jeden Švéd a pak zbytek Kanaďani a Američani. ČASS se rozhodla Donalda v kandidatuře podpořit a proto jsem do ISSA vstoupil já spolu s Radimem Hromádkem a přidali jsme se k Pepovi Štefkovi a Petru Červinkovi. Další členové ČASS se rozhodli setrvat v pasivitě a do ISSA nevstupovat.

Naše podpora tak nestačila pro zvolení Donalda do BOD. Možná za neúspěchem taky stál „boj“ Donalda za práva Kowalskiho v brazilské aféře, ale kdo ví. Důležité je, že Donald psychicky neunesl  svůj volební neúspěch a rezignoval na jakoukoli další komunikaci s ISSA. Tím pádem nezažádal o přidělení jakéhokoli statusu pro svůj závod a tak by jeho závod měl mít status Basic. To se ale asi nelíbí Donaldem podporované trojici status maršálů Klang, Kowalski, Königshausen a tak nyní figuruje Donaldův závod jako „kandidát“ na status Main.

Donald taky udělal určitý ústupek vůči ISSA a na facebooku vyhlásil, že Brixlegg bude „pro všechny“. Ti, co se teď radují, musím trochu zchladit, protože zase až tak pro všechny zase nebude. Donald naplánoval závod pro „příchozí“, který se pojede dopoledne a odpoledne vypukne již proklamovaný závod pro pozvané + pět nejlepších ze závodu „příchozích“. Na tomto by nebylo nic špatného, kdyby v názvu závodu v Brixleggu stále nefigurovalo slovní spojení World Championships, tedy Mistrovství světa…

Polička nebo Hradec

Když ISSA zjistila, že od Donalda oficiální žádost na pořádání Mistrovství světa nedostane, obeslala všechny zájemce (pořadatele) o status Main žádostmi, zda by některý z těchto podniků nechtěl kandidovat na pořádání Mistrovství světa. Tak byli u nás osloveni Pepa Štefka za Hradec a Radim Hromádko za Poličku. Každý zvlášť a jeden o druhém nejprve ani nevěděl. Pepa Štefka mě, coby předsedu ČASS, kontaktoval, řekl mi, že zvažuje kandidaturu za Hradec, ale že nechce rozdělovat světové jezdce, nechce jít proti Donaldovi a nechce jít ani proti Poličce. Na zasedání valné hromady se vyjádřil podobně s tím, že nejspíš kandidaturu nepodá, protože boj proti mediálně profláknutějšímu Brixleggu  se zdá být předem prohraný. Radim mlčel, protože Polička pro kandidaturu také nebyla rozhodnutá a tak nabyl dojmu, že není ještě o čem mluvit a co sdělovat.

V následujícím týdnu mluvil Pepa Štefka s Romanem Tůmou (ředitelem závodů v Poličce) telefonicky o závodech a o Mistrovství světa a Roman mu řekl, že by nejraději pořádal pouze Basic závod v Poličce. To si Pepa přeložil jako „Polička nechce kandidovat na MS a nejraději by pořádala pouze Basic“ a rozhodl se, že kandidaturu podá za Hradec s tím, že stejně asi nebude mít moc šancí MS získat, protože, stejně jako Donald, by chtěl udělit výjimku z pravidel a pořádat závod jako Open. Navíc si vymyslel jiný systém kvalifikací, než je běžný, který by dal závodníkům více možností si zajezdit. K tomuto systému se vrátím později.

Poličáci si ale na svém dalším jednání odsouhlasili, že podají kandidaturu na pořádání MS a Roman tak zůstal se svým názorem osamocen… Takže jsme najednou měli dvě kandidující města. Já, coby předseda ČASS, jsem v tom neviděl žádný problém, říkal jsem si, že je lepší mít v ohýnku dvě želízka, než jenom jedno a tak jsem to přešel.

Tady je vidět, jak souhra několika nedorozumění, nepochopení a z mé strany podcenění celé situace spolu s laxností a neprofesionalitou ISSA, která sice o všem rozhoduje, ale žádné následky nenese může přerůst ve spor a vzájemné obviňování a napadání. Zvláště, když základem je doutnající ohýnek ve formě Pepovo investice, která byla vložena na vybudování závodů v Poličce v letech 2007 a 2008. A tak vzplály vášně…

ČASS naštěstí nestrčila hlavu do písku a tak se povedlo domluvit jednání, které hostil Havlíčkův Brod a na kterém se povedlo celou situaci uklidnit. Zástupci Hradce a Poličky si vše vyříkali bez nějakých zbytečných emocí a bylo vidět, že je nastalá situace mrzí, že se chtějí domluvit, a že už dnes by postupovali jinak.

Výsledkem toho jednání bylo postoupení vyjednávání o MS ČASS. Obě města se dohodla, že pro letošní rok bude podpořena kandidatura Hradce Králové na MS. Polička se „spokojí“ se statusem nižším, na který bude možné v ISSA dosáhnout. V roce 2011 pak bude opět podpořena kandidatura na vyšší status pro Hradec a pak ještě jednou v roce 2012, nebo 2013. Tím vznikne Pepovi možnost investici, kterou vložil do závodů v Poličce v letech 2007 a 2008, si vydělat zpět a po Poličce už nebude požadována žádná finanční náhrada. Už zbývá jen „maličkost“ a tou je prosazení MS v Hradci u ISSA.

Postup vyjednávání ČASS

V současné době je šance na pořádání MS v Hradci (status Major) a na status Main do Poličky, na místo Brixleggu, který je uveden jako kandidát na Main.

ČASS, zaslala BOD e-mail, ve kterém napadla kandidaturu Donalda, a podala kandidaturu Hradce na pořádání MS. Také jsme BOD informovali, že Polička svou kandidaturu na MS stahuje a žádá o status Main. Dále jsme podrobně vysvětlili rozdíl mezi pravidly ISSA a tím, co chystá Chozé a požádali jsme o schválení těchto změn.

ČASS také poslala BOD správný termín pro pořádání závodů v Poličce a navrhli jsme dva termíny pro pořádání závodů v Hradci, plus ISSA dostala možnost navrhnout termín třetí.

Snažíme se také lobovat za přesunutí, přejmenování, nebo odstranění fóra ohledně Brixleggu z pod hlavičky World Championships na ISSA webu a umístění tam hradeckého závodu.

E-mailem nám vyjádřil podporu Garry Fluit, president ISSA. To je ale zatím vše. Na oficiálních stránkách ISSA zatím žádná změna provedena nebyla…

Nezbývá nám tedy než vydržet a pokud možno na BOD co nejvíce tlačit. Možná nám nezbude nic jiného, než se pokusit odvolat zcela nekompetentní status maršály. Problémy, se kterými se v současné době ČASS potýká jsou jasně definovatelné:

 1. Neschopnost ISSA hájit své vlastní zájmy
 2. ISSA za nic neručí, na pořádání závodů nepřispívá a tudíž jí nic netlačí
 3. Status maršálové si nechtějí rozházet Donalda a tak mu lezou do prd.. Nejsou tedy objektivní a nestranní, jinak by nemohl Donaldův závod kandidovat na Main
 4. ISSA a status maršálové jsou laxní, vše jim strašně dlouho trvá a nejsou schopni nic rozhodnout

Další možností je také vzdát se kandidatury na Major a nechat v tom ISSA vykoupat. To bychom pak pouze získali status Main pro Hradec a na Poličku by zbyl pouze Prime status…

Závěrem

Jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré a co nás nezabije, to nás posílí.

ČASS byla nucena převzít vyjednávání o statusech pro závody pořádané v České republice a koordinovat toto vyjednávání. Navíc se nám naskytla možnost na dobro ukončit vleklý spor mezi Poličku a Hradcem. Tím se budeme moct soustředit na to, co nás spojuje a baví a to je skateboarding, kamarádství a zábava.

Petr Janoušek
Předseda ČASS

9 komentářů u „Mistrovství světa 2010 v České republice?“

 1. Pěkné předsedo, podle všeho ta hádka byla opravdu jen nedorozumění, hlavně že už je zase skate na prvním místě 😉

 2. Kucííí, to jsem rád, že se rozbouřená voda uklidnila. Omlouvám se, že jsem se nezůčastnil schůzí ale práce bylo dost a času málo! Na vylepšení nálady – malá vzpomínka na Brno !!!

 3. Ne. Už dva týdny mi slibují, že to opraví… Fakt je to s nimi těžký… Nevím, jestli je to amatérizmus, nebo skateboarďádské sraní na všechno… Holt jsme všichni moc free… A pak to nikam nevede.

 4. a jaky datum je spravny??? to 14.8. – 15. 8. 2010
  ma to tam jim rict, oni mne poslouchaj
  mam se domlivit s radimem???
  jedem ted dame plyn, to je fakt hruza…

 5. Spravne datum je 14.-15.8. 2010. Hradec bude nejspíše 30.7 až 1.8.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..