Mistrovství Evropy Grenoble 2011

Mistrovství Evropy Grenoble 01.-03.Cervenec 2011 – Autor: Robert Thiele
Giant Slalom – Pátek, Le vinoux Saint Martin

Kopec jako svině, úzká silnice a dojezd na ho… (Houby). Tak by se dal ve zkratce popsat obří slalom. Přítomnost zdravotníku není na závodech neobycejná. Riskantnost “Giantu” asi nejvíc vystihuje že tam byli nejen zdravotníci ale stála tam rovnou i velká sanitka (…)
Jezdci odhadovaná rychlost byla okolo 60 km/hod.
Pár lidí to radsi vubec nejelo a tak zbylo jen 24 odvážných “pilotu” ve skupine “A” a 6 jezdcu ve skupine “B” kde statečne bojoval i Matj Štefka (klobouk dolu !). Po zkušenosti z loňského roku jsem podlepil moje botky shoe-goo aby bylo co brousit pri brzdení a sel do toho. Jede to dle očekávání rychle a problem je skutečně jen zastavit. Shoe-goo je sice dobrý lepidlo ale kvalitu podrázky nemá a tak dobrzduju horko tezko. První kolo jedu plný riziko a slapu do toho jak magor. Po prejetí pásky se mi ani nestací orosit celo a proste to nemuzu zastavit. Botky kloužou po asfaltu, místa málo a já tak trochu letím a nakonec končím s jedním saltem ve křoví . Jel jsem při tom pádu asi ještě 30-40km/hod. a bylo docela hustý nevědět kam v tom srázu dopadnu. Mel jsem víc štěstí než rozumu a vyváz jsem z toho jen s naraženým palcem na ruce. Druhý kolo mám pochopitelně podvedomě bobky a tak jedu mírněji a pokud to jde tak jen ve sjezdovém postoji. Tři kuželky před koncem se už “stavím” abych to dole nějak ubrzdil. Brzdim bez pádu a to je hlavní. Druhý kolo jsem jel (pro me nepochopitelně) rychleji nez první tak končím na 11.Míste. Pepa jel bezvadně i kdyz ten kopec podle jeho slov taky moc “nevychutnával” a udělal krásné 5. Místo. Mě ujel o cca. 1 sekundu. Vyhrál Dominik, který byl jestě po prvním kole na 2. místě za Mikou Hadestrandem o 0,03 sek. ale pak to napálil a ujel mu o ca 0,3 sek. , je to holt machr.

Straight Slalom – Sobota , Grenoble

50 kuželek s 1,70 m. rozestupem. Je to “Rovný” slalom “Na rovině”. Podle mě by se to mělo zakázat. Kvalifikace začala místo v 10:00 až někdy ve 13:00 hod.
Janimu Söderhalovi si zlomil jeho kluk ruku a tak nemohl jeden z hlavních organizátoru bohužel dorazit. Byl to trochu zmatek ale nakonec se to všechno nějak odjelo.
Velice zajímavá byla napr. situace když Pepa zachránil celý “Major” závody. Při Head to Head se jim vubec neukazovaly rozdíly v časech (takovýto kdo pred kým o kolik vede) a tím nefungoval celý systém H2H.
Řešení bylo vlastně jednoduché ale byl to Chozé který si všiml že se u těch výsledku
nepíše desetiná “tečka” ale desetiná “čárka”. Computer to pak vzal a bylo vše v pohodě.
Akorát to museli všechno změnit.
Kvalifikace byla trochu větrná ruleta. Při mém prvním kole mi dost fučelo. Bojoval jsem ale prostě jsem to neprorazil. Po prvním kole jsem byl na 14. míste. Druhé kolo je lepší ale dávám protest, protože jedna kuželka nestála na svém místě. Protest je přijmut a tak se se svou opravnou jízdou posunuji ze 14. na 6. místo, které si udržím i v H2H (Head to Head)
H2H se jelo 32 lidí. Bylo to trochu zdlouhavé a na “Major” možná zbytečné ale alespoň jsme si zajezdili.

Speciál Slalom – Neděle , Grenoble

50 Kuželek asi tak 1,8-2,0 m od sebe. Bylo to něco mezi hybridem a tightem. Zajímavé bylo že slalomy bylyi postavený zrcadlově. Tzn. Že se jeden najížděl zleva a druhý zprava. Podle mě docela zajímavá věc. Kvalifikace začala neuveřitelně přesně, takže jsem stihnul jen jednu tréninkovou jízdu z rampy. Pozdě jsem teda nepřišel ale po zkušenosti ze Soboty (ca.2,5 hod.zpoždění oproti plánu) jsem se nikam nehnal. Najednou zahlásili konec tréninku a bylo. Sice jsem to ještě stačil projet bez nájezďáku ale to už neni ono. První kolo kvalifikace jsem
Měl DQ. Předposlední kuželka byla hozená dost do strany a tak mě to vyhodilo (bez pořádnýho tréninku si za to ale mužu fakt sám). Druhé kolo v zrcadlově otočeném slalomu jsem jel “Na jistotu” .To vydalo s 3 sraženejma kuželkama nakonec ještě docela dobrý 8.místo v kvalifikaci.V H2H jelo zase 32 lidí. V druhém kole jsem jel proti 9. z kvalifikace. Byl to Stas Mironenko, který vyhrál loni jeden slalom v Praze na Ladronce. Naštěstí jsem se mohl už trochu těmi slalomy svézt a získal více jistoty takže jsem postoupil mezi posledních 8 kde jsem vypad proti Dominikovi, což nikoho nepřekvapilo. Ringo Star z Beatles nazpíval jednu písnicku “With a little help of my friends” což bylo myšleno i tak že dokonce i on jako bubeník s pomocí svých přátel dokázal vůbec něco nazpívat. Já jsem si na tenhle titul vzpomněl v momentě kdy jezdci který byli v kvalifikaci za mnou vyřadili jezdce který byli přede mnou ale pak se už nedostali stejně jako já do poslední čtyřky. Časy z kvalifikace pak určily výsledné pořadí. Pro mne to znamenalo posun na 6. Místo. Od pátého mě dělilo jen 0,01 sek. (To je už ale z oddělení “smíšené pocity”)

Tak nějak všeobecně

-Dominik,Mika,Viking a Janis obsadili vždy první čtyri mista !
pátá místa : Josef Štefka(obřák), Stas Mironenko (straight) a Michel Dupont (speciál)

-Škoda že tam nebyli český junioři a holky, měly by dost vítězství ,
zachránil to ale Matěj. 2x 1.Místo a jednou druhý za mladým Soderhallem.

-V nedělním speciálu byla mezi druhým (12,007 sek.) a patnáctým místem( 13,076 sek.)
Rozdíl jen ca. jedna sekunda, což dělá průměrný odstup ca. 0,07 sek. (!)

– Byl to “Major” závod ale organizačně spíš “Basic”. (např. obřákový časy se psaly na papír)
Nakonec se to ale všechno nějak zvládlo.

Byl bych rád kdyby se k tomu třeba ještě vyjádřil pár větami i Pepa Štefka, který tam taky byl.
Snažím se o objektivitu ale je to nakonec stejně psáno cistě z mého pohledu.

Výsledky a tabulky viz ISSA stránky….
Robert Thiele

8 komentářů u „Mistrovství Evropy Grenoble 2011“

 1. Peter Pletanek Says:
  Červenec 18th, 2011 at 13.53
  Moc hezkej clanek Roberte.

  no, tak teda doufám ze se na ty Worlds 2012 bude nekdo avisovat který to ma organizatorsky líp vykoumaný. Jo, mas pravdu flat na MAJOR se uz nemuze akzeptovat!!! Jsem 100% proti flat!!!

 2. Máme tady ten systém trochu složitý.
  Založil jsem Robertovýmu komentáři samostatný článek, připsal jsem mu písmena s háčkama, aby se to líp četlo a převedl jsem i Peterův komentář, jenom to nahoře píše, že jsem to psal já. odstranil jsem je i z původního Tááák je po Božáku. (to jenom na vysvětlenou)

  Taky si rád počtu jaké to kde bylo a tímto děkuju Robertovi, že se toho ujal. Já jsem se v té Francii trochu zdržel po závodech s rodinou a teď jsem byl ještě na bajkovém přejezdu přes půl republiky, tak jsem se k tomu nedostal.
  V podstatě vše nejdůležitější Robert popsal, tak můžu přidat jenom pár svých osobních pocitů. Ten páteční Giant jsem si spíš protrpěl i když víte, že je to má nejoblíbenější disciplína. Ten kopec byl fakt nejprudší který jsem jel. Navíc jsem skoro celou noc řídil, bylo tam dost teplo (asi 30°C) a měl jsem nějak strach. Projel jsem si spodní polovinu tratě, skejt se mi klepal jak ryba ve vodě a měl jsem co dělat abych zastavil. Tak jsem měnil bushings a hledal odvahu. Start rampa byla taky na mě dost vysoká a najednou bylo po tréninku. Sice se „něco“ další půl nebo snad i hodinu připravovalo, ale už nebylo možné si to zkusit. Postavili to Hadestrandi ve svém stylu: 5 kuželů docela blízko na rozjetí a pak 3 off set těžké brzdy, potom už to byl Giant a dole snad Super Giant. Takže jsem se do toho nahoře nemohl vejít a dole se mi to vlnilo. Druhé kolo jsem to pustil, ale v těch utažených kuželech nahoře jsem to podjel až do smyku a potom ještě shodil jeden kužel za 0.3 sec. čímž jsem celkem ztratil minimálně 0.8 a tak jako vždycky s pocitem, že to mohlo být lepší, ale na bednu to nedalo. No a navíc za ty 2 a půl jízdy díra v podrážce od brzdění. Zato Matěj mě udělal radost, že pořád chtěl jet. Několik lidí vůbec nenastoupilo a on zkoušel, jak to ubrzdit. Samo, že jsem musel vyndat rozpěrky a už jsem myslel, že se ty ložiska rozpadnou, jak jsem to utáhl, ale pořád to jelo moc rychle. Tak jsem asi dvakrát musel brzdit za jeho dozadu nataženou ruku když křičel tati! tati! to už měl strach i seskočit. Naštěstí mu to uznali a nechali mu to asi „za odvahu“

  Sobota a neděle v podstatě dva stejný slalomy na stejný rovině. NUDA, NUDA, ŠEĎ, ŠEĎ jak by řekl klasik. A ještě navíc foukal nárazový vítr, samozřejmě proti, takže trochu loterie. Měl jsem chvílemi pocit, že mi to jezdí rychleji než loni na rovině, ale na lepší než 13. a 14. místo to nestačilo. Přibývá taky několik nových talentů, takže musíme počítat, že se špička rozrůstá. Zase mě víc potěšil Matěj, protože projel 50 kuželů na rovině a tak už začíná trochu pumpovat.
  Společné párty jsme si neužívali, protože každý den se končilo kolem 20.00 a v tom vedru jsme toho měli dost. Navíc jsme spali v campu asi 15 km za Grenoblem, tak jsme odjeli a užívali klidu. Ještě jsme tam potom pár dní zůstali a projezdili kousek Alp. Nejviditelnějším poznatkem bylo, že Grenoble je nejošklivější ze všech okolních většinou krásných městeček a měst. Překvapující nadmořská výška pouhých 170 metrů ale krásné okolí všudypřítomných skal a hor, národní parky a unikátní řeky. To stojí za to vidět.

  Závěrem jen souhlasím se „zákazem“ slalomů na rovině. Když už by to opravdu nešlo jinak, tak maximálně jeden, protože dva jsou opravdu moc velká nuda. A potom ještě systém Head to Head pro 32 jezdců, to je pro pořadatele úplně zbytečných 32 jízd.

  Mějte se a moc netrénujte!! (ať se vám něco nestane)

 3. @Pepa
  Dík za opravy hácku, cárek a jiných nedostatku!

  @Vsichni
  Na tech videích ten kopec nevypadá kupodivu tak strasne. I kdyz pri pozornejsím shlédnutí je v prvnim videu videt ze se to prkno klepalo mezi zatáckama i Dominikovi. V druhém Videu je (az na konec) zase videt jak dlouho ten kluk dobrzdoval a potom si prohlízel podrázky…

 4. Právě jsem se vrátil z dovolené od moře a koukám, super článek. Díky Roberte a díky taky Chozému za doplnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..