Jak si vybrat a nastavit slalomový skejt.

Nad nastavením slalomového skateboardu se vedou vášnivé diskuze a každý má na to jiný názor. Pevně věřím, že i tento článek vyvolá diskuze, a že každý přidá trochu zkušeností do mlýna. Cílem tohoto článku je pomoci se zorientovat v problematice volby a nastavení skateboardu začátečníkům (novým nadšencům do slalomu) a rozpoutat diskuzi mezi ostřílenými borci.

Kapitola I. – Výběr slalomové desky

Slalomové desky se vyrábějí buď dřevěné, nebo z purpěny vyztužené kevralem. Rozdíl je ve váze a hlavně v ceně. Dřevěná v Rock’N’Rollu stojí kolem 2.000 Kč, kevralová kolem 200 EUR, kevralová je samozřejmě lehčí.

Obecně se má za to, že delší deska je vhodná pro slalomy s kuželkami dál od sebe (Giant, Super Giant), kde se dosahují větší rychlosti, kdežto kratší desky jsou vhodné pro slalomy s kuželkami blíž u sebe (Straight, Tight, Hybrid a Special). V dnešní době je ale točivost podvozků (trucků) tak velká, že se tento rozdíl potírá a jsou závodníci, mezi které patřím i já, kteří jezdí na dlouhé desce všechny slalomy. Každému, kdo si chce pořídit prkno bych doporučil prkno s concave (prohnutím), které lépe drží nohu na desce. Mezi závodníky je rozšířeno hodně typů desek a tak neváhejte a požádejte je, aby vás nechali svézt. A pak si kupte tu desku, která vám nejlépe vyhovuje.

Kapitola II. – Výběr podvozků (trucků) a jejich nastavení

Na podvozcích se nevyplatí šetřit. Můžete si sice koupit levnější Fury, ale stejně nakonec skončíte u G-O-G, alespoň co se týče předního trucku. Jeho točivost je obdivuhodná a dopomůže vám zrychlit v prvních kuželkách tak, že získáte cca jednu sekundu k dobru. A jedna sekunda, to je v českých poměrech i deset míst ve výsledkové listině.

Závodník se většinou snaží naladit skejt tak, aby měl dostatečnou točivost, ale přesto nebyl přetáčivý. Za přetáčivost může, dle mého mínění, zadní truck. Když příliš točí, má skejt tendenci se přetáčet. Proto se závodníci snaží docílit co největší točivosti předního trucku a prakticky nulovou točivost zadního trucku. Jak toho docílit? U obyčejných trucků typu Fury se používají klíny, které se instalují u obou trucků špičkou po směru jízdy. U předního trucku platí, že čím větší klín se povede pod podvozek instalovat, tím větší má truck točivost (šroub trucku svírá s deskou menší (ostřejší) úhel a to ovlivňuje geometrii točivosti trucku). Viděl jsem pod předním truckem klín, který měl úhel 35, nebo možná až 40°. A točivost se zdála být výborná.

G-O-G truck s kolíbkou má tu nespornou výhodu, že umožňuje velmi rychlou změnu jeho geometrie. U klasického podvozku musíte mít v zásobě dostatečné množství klínů, musíte povolit čtyři šrouby, které uchycují truck k desce a časově náročně provést změnu geometrie točení. U G-O-G trucku s kolíbkou se žádné klíny nepoužívají. Stačí vyndat jeden šroub a za dvě minuty už zase můžete stát na skejtu s úplně novým nastavením trucku. Opět platí, že čím ostřejší úhel svírá šroub trucku s deskou skateboardu, tím je točivost větší. U G-O-G trucku ale také platí, že čím menší (ostřejší) úhel zvolíte, tím roste tuhost tohoto trucku, takže by jste se teoreticky mohli dostat do stavu, kdy by sice měl truck nejvíce točit, ale vy jej nejste schopni „ušlápnout“. Obecně se dá říci, že jsem nejčastěji viděl nastavený G-O-G truck tak, že vpředu bylo vidět od půlky do dvou děr. Jiné nastavení bylo spíše výjimkou.

U zadního trucku je snaha točivost snižovat. To se opět provádí vkládáním klínu, kterým se docílí zvětšení úhlu, který mezi sebou svírají deska skateboardu a šroub trucku. Docílíte-li stavu, kdy je šroub kolmý na desku skateboardu, pak je točivost rovna nule… Skateboard se sice naklání, ale zadní podvozek netočí.

Zadní G-O-G truck nevlastním, takže kdo jej má a chtěl by se s ostatními jezdci podělit o zkušenosti, nechť neváhá a napíše něco dolů do komentáře k tomuto článku.

Tuhost skateboardu je dána použitím různě tvrdých silenbloků (po „pletánsku“ gumiček). Firma Khiro je vyrábí v následujících tvrdostech, označených barvami: bílá (nejměkčí tvrdost 73A), oranžová (79A), modrá (85A), červená (90A), žlutá (92A), černá (95A) a fialová (nejtvrdší 98A).

Na první pohled by se zdálo, že volba tvrdosti gumiček je jasná. Přece chci, aby mi to vpředu točilo, tak tam dám bílé (nejměkčí) a dozadu dám fialové (nejtvrdší) – aby zadek netočil. Možná nebudete daleko od pravdy, ale pohled na juniory, kteří mají zadek tak tuhý, že jezdí po hranách koleček (protože fialovou nepřemůžou) je spíše tristní. Já, osobně, při svých 105 kg si nemůžu a nedovolím dát dozadu fialovou gumičku a mám tam černou. Tuhost zadního trucku totiž velmi ovlivňuje tuhost celého skejtu. V této souvislosti si vzpomínám na rozhovor s Baumanem, který mluvil o torzním namáhání (kroucení) desky, ale to by jsme se dostali někam, kam se dostat v tomto článku nechceme.

Pokud si dobře vzpomínám, tak kombinaci bílá vpředu, fialová vzadu používá Robert Thiele. U jeho nastavení skejtu si ale všimněte, tak má povolený přední truck tak, že se klepe jako sulc. Osobně si myslím, že kdyby vzadu trochu změkl, tak by se mu to nemuselo vpředu tak klepat (stále ještě mluvím o skejtu 😀 ), ale nepřísluší mi radit někomu, kdo je druhý na světě v amatérech…

Ke gumičkám mi dovolte ještě jednu poznámku. V našich luzích a hájích se má za to, že utahováním gumičky v trucku má vliv na tuhost skejtu. Z vlastní zkušenosti vím, že toto je spíše mýtus z let minulých, a že přitáhnutí šroubu tuhost ovlivní jen minimálně. Jediné, co ovlivní tuhost skejtu je výměna gumičky za měkčí, nebo za tvrdší.

Kapitola III. – Výběr koleček

V Česku se jezdí povětšině na kolečkách firmy Retro, nebo Seismic. Kolečka se vyrábějí v různých velikostech a v různých tvrdostech. Obecně platí, že měkčí kolečko má větší přilnavost k povrchu, ale tím pádem i větší valivý odpor, takže je pomalejší. Tvrdší kolečko má naopak menší valivý odpor, tudíž je rychlejší, ale zase má tendenci dostat se do smyku (přilnavost je menší), který, když není kontrolovaný, může skončit pádem (o tom by mohl vyprávět nejeden z nás).

Velikost (průměr) kolečka zase ovlivňuje zrychlení skateboardu. Menší kolečka mají větší zrychlení, kdežto větší kolečka se sice pomaleji rozjíždějí, ale mají zase větší hybnost a tudíž neztrácejí rychlost.

V Česku jsou k vidění kolečka od průměru 66mm do 75mm a o tvrdosti od 80a (měkké) do 89a (tvrdé).

Nejvíce se ale používají kolečka o průměru 70mm (69 mm u Seismic) s tvrdostí 83a nebo 86a. Pokud bych měl začátečníkovi doporučit jen jedny kolečka, určitě bych mu doporučil Retra, průměr 70mm, barva citrónová (83a).

Kapitola IV. – Výběr ložisek

U ložisek platí, čím dražší, tím kvalitnější. Nemyslím tím rychlejší, nebo pomalejší.  Kvalitnější ložiska vám prostě déle vydrží.

Ložiska se vyrábějí kovová, nebo keramická. Názor, že keramické ložisko má menší tepelnou roztažnost než kovové a tudíž se lépe točí, je sice zajímavý, ale u skateboardu nepoužitelný. Při jízdě totiž nedojde k tak velkému zahřátí ložiska, abychom toto vůbec mohli brát v potaz. A pokud se vám ložisko zahřeje, tak je určitě zadřené 😉 .

Krásné zážitky při stavbě skateboardu, jeho ladění a jízdě vám přeje

Petr Janoušek
Předseda ČASS

38 komentářů u „Jak si vybrat a nastavit slalomový skejt.“

 1. velice pjekne si to napsal Petricku, sem na tebe hrdej. Je videt ze si jeden z malo, kterej ten prinzip koleckovych prkynech pochopil.
  Ja jeste privatne doporucuji pouzivat minimalne 4 kola a na desce smirgl.

 2. Peter, zrovna ty jsi ten, na kterého já sázím (spolu se Štefkou, Thielem, Fialou, Daňhelem, Novotným, Kotkem…). Ostřílený borec s letitými zkušenostmi, který se hlásí ke „Starým kolenům“… Nemohl by jsi něco napsat k zadnímu G-O-G trucku? (I když vlastně nevím, jestli jej máš 😀 )…

 3. Já mám sice pár věcí, které bych rád předal, víš že jsem chtěl dělat i slalom camp. Ty jsi to ale napsal moc hezky…že se budu spíš učit od tebe. Snad jen dodám, že nejdůležitější začít doleva, doprava, doleva, doprava….Ale pozor ! někdy je to doprava, doleva, doprava, doleva…

 4. Ze jsme vsichni desne vtipný, to neni zádná novinka.
  Do stredy budu mít ( tedy doufám) hotový raport z mistrovství sveta 2009. Pak napísu pár myslenek
  pro zacínající slalomáre. Uz se na to sám tesím.

  Prosba / otázka :

  Jedu s kmpl. rodinou do Policky (2 dosp.+2 deti)
  Muze nás nekdo vzít na privát ??
  Spacáky máme (na zemi nám to stací).
  To víte utratil jsem vsechny prachy na cestu do Ameriky
  tak musím ted rodina spát na zemi.

  Zdravím vsechny
  a drzím palce at máte prima závody v Hradci !!

  Cau
  Robert

 5. @ Robert,
  počítáme s tebou, něco bude. Vezmi mi prosím pro kluka tu desku a napiš kolik bude stát.
  Ahoj Radim

 6. Ahoj Roberte, myslim že u nás je dost místa aby ses vešel, s rodinou a s parkováním auta, tak pokud budeš chtít je to tu pro Tebe Volný.

 7. moc pěkný a užitečný článek,hlavně o těch truckach!!….

 8. Ahoj,
  nemáte někdo volný GOG „Ramon“ za trošku levnějc

 9. Nevim kam to mám napsat a popkud tento příspěvek příde někomu komerční, tak se omlouvám.
  Jistě si mnozí z vá všimli na ISSA fóru bouřlivé discuse na téma padělek GOGu.
  http://www.facebook.com/group.php?gid=181803311223&v=app_2373072738&ref=ts#/topic.php?uid=181803311223&topic=55585
  Reakce jsou tak ostré, že jsem usoudil o potřebě mé reakce, či něčeho jako prohlášení. Někteří zvás stejně jako já neumí anglicky a tak onen text zde předkládám česky.

  Má reakce na ISSA fórum.

  Tak od začátku se pokusím reagovat v kostce na to co zde bylo zmíněno.
  pro Donalda:
  Nevim jestli jsem chlapák jak píšeš a v duchu si nejspíš říkáš mnohem horší pojmenování. Jsem vobyčejnej týpek, co miluje skejt od té doby co ho v hluboký totalitě spatřil. Svůj první skejt sem si udělal když mi bylo 13 let a to je před 33 lety v roce 1976. V tý době za železnou oponou jsme neměli nic a na západ komunisti téměř nikoho nepustili a kdyby jo, tak na to stejně nebyli peníze. Tedy jsme si všichni od jakživa dělali všechno sami. Podnikat za té doby se nesmělo, a tak se ilegálně odlévali trucky, desky si dělal skoro každý sám a kola byli neskutečný paskvily, který jsme soustružili z duralu a obalovali je gumou a podobně. Pokud měl někdo to štěstí že mu opět ilegálně někdo dovez třeba kola ze západu, musel to být hodně velký fanatik. Mně se to začátkem osumdesátých letech poštěstilo a tehdy mně kola Kryptonics z Mnichovského Sportsheku přišli na tři měsíční platy. To jen tak pro představu, ale dal by se napsat román.
  Dále se vyjadřuješ pohrdavě k mé nevzdělanosti ve své žádosti o přeložení textu. Evidentně jsi velice inteligentní, když si byl tak šikovnej a naučil ses anglicky a Francouzky. Já když chodil do školy, tak jsme měli pouze ruský jazyk, který se přirozeně například dík jejich invazi nikdo učit nechtěl, pokud nebyl zblblej ideologií. Jinak sem proti tobě opravdu lopata. Nemám ani maturitu člověče, a nijak mne to zvlášť netrápí.
  Když jsi mi poprve napsal, neměl jsem o existenci nějakého Donalda Campbela nejmenší tušení. Tys mi napsal anglicky a já ti odpověděl česky. Nevidim v tom problém.

  Abych se neopakoval, zde je kopie naší facebookové korespondence:

  Donald :

  Pěkně jste to ukradli
  Jsem překvapenej jak málo jsi změnil když jsi okopíroval něco co si vyžádalo hodně výzkumu
  a odhodlání bez toho aby ses aspoň zeptal. Prosím nezkoušej mi vůbec říkat že to co říkám není pravda. Je opravdu smutné vidět jak málo úcty máš k lidem který strávili roky vývojem. A nyní chceš začít prodávat svůj produkt za hodně nižší cenu než je originál.
  Velice ti děkuju za všechnu tvojí snahu o zničení dobrýho výrobku.

  Miroslav odpovídá :

  neni našim cílem někoho ničit a s označením krádež bych byl opatrnej, neboť základní systém trucku kopírujou všichni výrobci a že jich na světě je. Cena kterou jsme zveřejnili pouze na cz stránkách je zaváděcí (nižší než by měla bejt) a je pouze dočasná za účelem podpory českých slalomářů, jejichž mzdy sou nesrovnatelně nižší než tvoje. 90% slalomářů u nás si truck za 200 euro prostě nemůže dovolit a pokud si jej dovolí, je to z jejich strany investice, kterou vy těžko můžete pochopit.

  Znovu Donald:

  Miroslave
  Nejde o cenu
  Proč jste radši nepřišli s něčím jiným než kopírováním našeho produktu kterej sme roky vyvíjeli.?
  Zdá se že nerozumíš nebo nechceš rozumět.
  Tohle je velice smutné a neuctivé chování.

  Znovu Miroslav :

  Donalde.
  Cena byla zmíněna v tvém prvním psaní, jako jeden z hlavních bodů.
  Tedy trochu k historii tohoto trucku. Pokusy s vývojem funkčně schopných slalomových trucků se v CZ zabývalo a zabývá od doby před pár lety, kdy se k nám po mnoha letech vrátil sk8slalom, spousta slalomářů. Tento výrobek není zdaleka pouze mojim dílem a vznikl na základě mnoha konzultací s českými jezdci a strojními specialisty. Já jsem pouze první kdo to dotáhl k výrobku a i přesto vím, že se o totéž stále pokouší i jiní a pokoušet budou.
  Ohledně náklonu trucku a měnění tak úhlu a točivosti, jsme měli vymyšlený jiný, plošinkový systém, ale nakonec jsme pro jednoduchost použili tvůj, stejně jako tys použil spoustu jiných technologických a funkčních prvků, vyvíjených , na truckách již 30 let před tebou. To je prostě skutečnost. Stejně tak by se mohl cítit dotčený ten kdo vymyslel vůbec první sk8 truck, stejně tak by se mohl cítit dotčený ten kdo vymyslel první konkave na sk8 desce, že to dělá každý, včetně vás a tak dále. Mi jsme truck navíc vylepšili o posuvný systém, který tak zpohodlňuje jeho užití a není nutný pracně vyndávat šrouby z desky, což je úkon vždy složitější. Pokud jej někdo jiný začne dělat taky, nic s tím nenaděláme, protože tento systém patentovaný nikdo nemá. Tak to prostě je.
  Nejsme lhostejní k tvojí (vaší práci) a pro rozvoj sk8 slalom.
  I nás v první řadě baví skateboarding a velká část z nás jej dělá již od sedumdesátých let. Našim cílem je však mít ty nejlepší, stejný technický podmínky jako ostatní, protože jenom tak, je soutěž o kvalitě jezdce a né pouze o tom, kdo má víc peněz na kvalitnější výbavu.
  Předpokládám že tě má odpověď asi neuspokojila, ale věz že není našim plánem ti cíleně škodit. Nedopustili jsme se ničeho, čeho ses nedopustil ty sám.
  Truck bude stát od 189,- Euro.

  Pak je zde pár stručných příspěvků, který dávají Donaldovi v jeho rozhořčení za pravdu na které netřeba jednotlivě reagovat. Musím a chci však reagovat na příspěvek Ramóna Königshausena který zmiňuje Českou republiku a zřejmě tak uvažuje i většina vás ostatních přispěvatelů.
  Trvám na tom aby jste vy co máte kladný vztah k Český republice či k Čechům nespojovali předmět téhle diskuze s celou naší zemí. Pokud máte pocit že jsem se opravdu provinil víc než všichni ostatní výrobci co kopírujou (jak píšete, kradou) základní systém trucku, vyjma těch nejstarších co ho vymysleli, pak si ukřižujte pouze a jenom mne. Prosím nedávejte kolektivní vinu a nedívejte se špatně na skatery z Čech se kterýma se potkáte a nebojkotujte závody v Čechách který věřím všichni co jste zde byli máte rádi, kuli bezvýznamnýmu neomalenýmu jedinci. I proto již nepoužívám množné číslo.
  Pokud jsem vzbudil nevoli, stejně tak jako G.O.G v době vzniku vůči RADIKAL, nenechte si zkazit radost ze skateboardingu vůči těm co s tím nemají nic společného.

  Donald vyslovil názor že ani netušíme jak truck v základu funguje. To mne vede k tomu abych zmínil další motivaci vzniku trucku.
  Návratem slalomu (který má u nás obrovskou tradici) do naší země, vznikl velký hlad po speciálně slalomovém hardware. Nejenom funkčnost vedla k tomu že většina českých riderů mají dnes GOG trucky a PAVEL desky a jen velmi vzácně od ostatních výrobců například ze Švédska, USA atd. .
  Nahrává tomu především geografická poloha , tedy jak všichni víte jsme s Německem sousedi a právě s Německem máme i nejdelší hranici. Dalším důležitým faktorem je fakt že mezi starou skateboardovou CZ komunitou je spousta kamarádů kteří v dobách totality emigrovali a dnes žijí v Německu. Ti se stali neoficielními distributory a propagátory zmíněných značek a tak umožnili relativně dobrou dopravní dostupnost. Relativně píšu proto, že jak vím, tak zde byla snaha o oficielní distribuci nejmenovanou firmou v CZ. To však dodnes nefunguje a přes nemalou poptávku na G.O.G trucky byli obrovské čekací doby a pokud si někdo chtěl koupit truck od distributora, nemohl si být vůbec jist, zda ho bude mít za 14 dnů či třeba až za rok. Z těchto důvodů začalo docházet k první nevoli. Lidi si našetřili hodně peněz na drahý truck, který prostě nebyl k mání a tak jim nezbejvalo než i nadále závodit na nevhodné výbavě (např. trucky na street a U rampu) a trpět tak handicap, který však nebyl v jejich nohách, či technice jízdy. Už to byl jeden z momentů (myslím že oprávněných) kdy nejenom já jsme začali uvažovat o tom že když si to nemůžeme za peníze koupit , tak si to prostě budeme muset udělat sami, neb jiné cesty není. Další momenty které přispěli k našemu rozhodnutí, je při vší úctě k nápadům a vývoji, jistá nedokonalost GOG. Pokud někdo z extra nízkého Českého platu šetří na GOG, v domnění že si za velké peníze kupuje HI-TEC výrobek ve všech detailech, na který pak dlouho čeká aniž by tušil kdy ho opravdu dostane a pak zjistí že nemůže na svůj vymodlenej kousek nandat ložiska a musí vzít brusný papír a ručně vymodlený výrobek dopracovat. Pak je právem rozčarován né li zklamán.
  Další problém je styčná plocha v kolébce. Snad každému majiteli tohoto systému u nás truck nepříjemně cvaká neboť protilehlé kružnicové plochy prostě dokonale nesedí. Nebudí to dobrý pocit při jízdě a tam kde je nežádoucí vůle je i větší namáhání materiálu, nežli tam kde plochy sedí. Uživatelé GOGů to u nás řeší všelijakým amatérským podložkováním styčných ploch papírky a podobnými nesmysli. Jsem si vědom obrovské technické náročnosti docílení přesnosti v tomto parametru. Známe i důvody a vězte že nám tento problém podařilo takřka eliminovat, stejně tak jako na naše přesné osy můžete nandat ložiska bez použití brusného papíru či jiné domácí amatérské úpravy.
  To jsou jen detaily kterými jsme chtěli něco dobrého posunout dál, tak jako spousta jiných před námi. Především však jsme vyvinuli (mi co netušíme) posuvný systém o kterém Donald jak píše prý také přemýšlel, ale zmínil se o něm až v pozdější části diskuze.
  Ve vašich příspěvcích , se objevují rovněž narážky na kvalitu. Marcus Seyffarth dokonce doufá (tedy si přeje) , že trucky budou stát za hovno, zkurví se a nikdy se nedostanou z česka.
  K tomu si dovolím zmínit pár technických parametrů:

  -Hlavní materiál je špičková slitina s vynikajícími vlastnostmi „DURAL EN AW 7075“. Ten se používá na výrobu vysoce namáhaných strojních součástí a využívá jej i obranný průmysl. Vyznačuje se mimo jiné pevností 540-480 MPa.

  -Extremní zatížení dále působí na čepy a poloosy. V našem případě 42CrMoS4 a jejich hodnota pevnosti, dle atestů je 1046 MPa a u kingpinu 1174 MPa

  -Ohledně testu na ohyb poloos, je pevnost námi použitého materiálu 1174 MPa Námi použitý materiál, několikanásobně překračuje vypočtenou teoretickou nutnou pevnost. – Šroubky použité ku spojení posuvného kolejnicového sytému mají dohromady nosnost v tažném stavu 6720 N . Případné zpochybňování pevnosti do stran, jde o holý nesmysl. Jednak mají použité šroubky nesrovnatelně lepší parametry nežli šroubky běžné, které všichni používáte k připevnění trucku k desce a za druhé boční tlaky jsou maximálně eliminovány už tím, že posuvná část základní desky se bezpečně opírá o dostatečně robustní bočnici kolejnice.

  – K zajištění šroubových spojů, čepů a poloos, je použito vysoce pevnostní anaerobní lepidlo LOXEAL 83-05 , odolávající vlivu vysokých teplot, korozi, vibracím, vodě, plynům, olejům, uhlovodíkům a mnoha dalším chemikáliím.

  Na všechny použité materiály máme k dispozici certifikát a veškeré pevnostní parametry jsou odborně podloženy a možno doložit výpočty.
  Toliko tedy pro představu co jsme udělali pro to, aby se truck nezkurvil a neposral dle Marcusova doufání. O materiálech jsem myslím prozradil víc než dost, tak třeba se to někomu dalšímu hodí. Pro informaci, ani my nemáme novinku s kolejničkou „zatím“ patentovanou.

  V závěru bych jen dodal, že ctím skutečného autora nápadu kolébky kterou jsme použili.
  Snad čas ukáže že jsme možná i mi přispěli (musim použít množné číslo) k dalšímu posunu ve vývoji a ku zdokonalení. Nejvíc však vzdávám hold těm, kteří opravdu jako první vymysleli a vyrobili skutečný skateboard, funkční (v podstatě do dnes námi všemi kopírovaný) truck a polyuretanový kola. Především oni by se mohli asi právem hněvat, že stovky či tisíce firem po světě kopírují a zdokonalují jejich nápady. Mám však ale pocit, že maj spíše radost, že skateboarding i díky jim dnes miluje tolik lidí na týhle planetě.

 10. K podvozku já zcela nezaujatě jako věčnej amatér:

  Míro, kdo si ho nekoupí tajně sám sobě aspoň k vánocům, je u mě….trumbera!!! 🙂

  Dosavadní zkušenosti aspoň z teho Brna: oproti GOGu superkvalita za skvělou cenu! Žádné vůle, žádné zvuky.

  Až našetřím, pořídím si druhej – někde mi ho tam ulej

  Časem asi bude potřeba mít možnost dokoupit drobný náhradní materiál – zejména čep – ne kvůli kvalitě, ale mám pořád schízu, že mi při posouvání kolíbky mezitím někam zapadne, a budu v…. loji.
  Prostě…
  Jako…
  Totiž…

 11. Čus Míro,
  napsal jsi to moc pěkně s tím vymodleným HI-TEC výrobkem – ložiska na osičky, cvakání, ….. a to ještě určitě neví o Káji Hóóódkovi, který se kvůli jeho špica výrobku dal pěkně na držku.
  Holt tomu „Kačeru Donaldovi“ nezbude nic jinýho, než se s tím smířit.

 12. chtel bych sehnat pps racer x popr chicken novou nebo klidne i starsi nevi nekdo o necem ? diky..

 13. Ahoj Honzo,

  Ty prkna nejsou spatný ale pokud to chces vylozenen na Slalom tak bych ti spís doporucil prkno který nemá „nose“. Jde sice hlavne o zvyk ale v míste kde vepredu stojís tak prechází concave do toho „nose“ a prkno je tam v podastate uplne placatý. je to sice jen kousek ale je to místo kde stojís prední nohou a kde by clovek mel mít velice pevný postoj.Kdyz tam dás porádnej banán tak se to dá trochu zlepsit ale stejne to je s prknem co má vepredu peknej concave nesrovnatelný. Jeste se na to trochu pozeptej.Co já vim tak na tomhle typu prkna jezdí P.Holec. Muzes to s nim prodiskutovat. Tyhle prkna jsou sice prekrásný ale kdyby byly skutecne tak super na slalom tak by to asi mel kde kdo. Sehnat se nedaj moc dobre ale Zkusím se ti pozeptat.

  STEJKU zdar !!

  Robert Thiele

 14. ahoj roberte,

  dekuju moc za info, hlavne bych tohle prkno chtel na jezdeni do bazenu, ale mas pravdu.. hlavne se mi to prkno libi vizualne, nicmene asi bych ho i vyzkousel na slalom..

  za pomerne slusne penize sem nasel tohle:

  http://www.concretewave.de/epages/61856285.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61856285/Products/D_174

  asi by chtelo jenom dovrtat diry, jedine co nevim jak je ta deska tuha..

  delsi slalomove prkno co bych chtel bude DK, nema smysl jit s pozadavkama dolu..

  H.

 15. Toho chickena od pocket pistols maj na internetivym shopu HonkyTonk
  za 1600kc koukni se Ahoj Tomas

 16. @Honza
  Presne to prkno co jsi mi na nej poslal ten Link má Pavel Holec. Muzes se na to u nej podívat.

  cau

  Robert

 17. R: uz mam doma chickena, cely vikend jezdil a musim rict, ze je dobry..

 18. To je Honza Brothánek… Člověk, co hlavně jezdí na longboardu, ale v Praze se přidal i k nám… Nějak jsem mu zapomněl říct, že jsme si na valné hromadě odhlasovali, že se zde budeme přihlašovat pod plným jménem a příjmením…

 19. Pokud myslíme to samé tak se to jmenuje „Waveboard“ . Jsou na tom kolecka z nákupního vozíku a kdyz z toho slezes tak to spadne na bok a usne to.

 20. Dobry den,

  chtel bych se zeptat na vas nazor ohledne kolecek na muj slalom sk8.Moje dosavadni kolecka jsou ze stareho longu 69mm,82a.off-set(kontaktni plocha je konusova) podle meho amaterskeho nazoru se jezdit na nich da bez problemu.

  1-otazka:je problem konusova kontaktni plocha?

  2-otazka:vyber vhodnych kolecek

  Kolecka ktere jsem vybral jsou 75mm velka,ale nevim jestli mam nakombinovat ruzne tvrde kolecka dopredu a do zadu(dopredu tvrde a do zadu meke) a taky jes tli myslenka 75mm kolecek je dobra 🙂
  Kolecka ktere jsem vybral:
  http://www.seismicskate.com/wheels/75mm_avila_wheels_clear_series_3dm_brand_/

  http://www.sk8trip.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=S&Product_Code=ZR7578RSet&Category_Code=retrozigzags

  http://www.sk8trip.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=S&Category_Code=rzz75

  Dekuji za reakce

 21. Ahoj Robine. Předpokládám, že máš slalomovej sk8 jen tak na svezení a zatím nemáš ambice na nějaké top výsledky na závodech, takže:
  add 1) Sjetí koleček do konusu nevadí… Kolečka se tak prostě sjíždějí a ve výsledku mají lepší přilnavost… Jen valivý odpor je trochu větší, takže jsou pomalejší, ale to nepoznáš…
  add 2) Větší kola jsou skvělá pro volný pojezd, protože toho víc přejedou (nevadí jim kamínky). Nejsou ale vhodná do těsných slalomů, protože způsobují menší točivost podvozků a také jejich akcelerace je pomalejší… Ve slalomovém světě se nejvíce používají Zig Zag 70mm, tvrdost 83a a 86a… Opět záleží na tom, co vlastně chceš se svým slalomovým skejtem vyvádět… Jestli ti jde jen o pojezd po chodníku (tedy přepravu z místa na místo), nebo jestli budeš chtít závodit mezi kužely… v prvním případě si můžeš na sk8 namontovat prakticky cokoli, v druhém případě si do budoucna s jednou sadou nevystačíš…

 22. Dekuji mockrat za cenne rady!
  Tak ambice na nejake top vysledky nemam nic mene bych se letos velice rad zucastnil nejakeho zavodu v cr abych ziskal nejkae ty zkusenosti 🙂
  Pokud to dobre chapu stavajici kola jsou vpoho,ale na zavody pouzit zmine zigzagy.Pro fany jezdeni po cyklo 75tky taky dobry.:-)
  Tak uz jenom koupit dvoje kola a je to v radku 😀
  Nu dobra a co si myslite o koleckach od Entiti konkretne tyto:http://www.honzovy-longboardy.cz/longboardy/eshop/2-1-Kolecka/11-2-ENTITY/5/191-Emotion-RF-70×49-mm-82a-sada-4-ks

  diky za odpoved

 23. Na závodech tě rádi uvidíme…
  Jinak, pochopil jsi to dobře 🙂
  Kola od Honzy Smolíka (Entity) znám… jedny prototypový jsem dostal k dispozici… Je pravda, že na nich občas někdo jede a i já jsem na nich odjel jeden závod na mistrovství světa… Kola jsou dle mého názoru tvrdší, než udává výrobce (chovají se jako 86a, možná ještě o něco tvrději). Mají trochu tendenci klouzat, což u longboardingu nevadí, ale u slalomu to může způsobit pád jezdce, obzvláště jedná-li se o začátečníka, který ještě není se svým prknem dostatečně srostlý… A pak taky, když ti nečekaně ujede sk8 pod nohama, tak to není úplně příjemný pocit… Rychlostí srovnatelná kola s ostatními to ale jsou… Myslím, že jednoznačnou odpověď, zda je koupit, či ne, nedostaneš… Na tight slalom, bych je klidně nasadil, ale na ostatní typy slalomů spíše ne… Ve světě se nejvíce používají kola od ABEC (Retro), Seismic a Cult..

 24. Kola ENTITY jsou super !!! Frčí jak sviňa a drží !!!

 25. Petre,byl by ste tak hodnej a mohl me do startu doporucit nejaka konkretni kola (vcetne tvrdosti).Resim to uz neklolik dni 🙂 a nemuzu se rozhodnout ktera budou nejlepsi.Je me jasny,ze co clovek to nazor,ale i presto Vas zadam o radu.Tak\ by me zajiímalo jak hodntite ruzne tvrdosti v predu a v zadu?Ma to faktickou vyhodu?
  Velmi vrele dekuji za predesle odpovedi i za tuto!

 26. Robine odkud jsi? Jsem z Hradce Králové a různých kol mám plný kufr. Některá i nová nebo skoro nejetá a můžu něco i prodat. Nabízím ti je (až bude trochu lepší počasí) vyzkoušet a rozhodnout se.

 27. Josefe,jsem z Brna a tvoje nabitka je velice lakava! Akorat nevim jek se potkame…..mam v planu valit do Prachatic,ale nemam auto a cesta trva skoro 6h 🙂 tak to musim jeste poresit jak to bude nejlepsi(treba se domluvim z nekym z Brna ktery tam pojede) no kazdopadne posli foto s kolam kterych se chces zbavit!
  email:tuxrob@gmail.com

 28. Robine, osobně ti doporučuji koupit kola Zig Zag 70mm, 86a. Ty pojedeš nejčastěji… Pokud ti zbudou peníze, tak k tomu dokup dvě kola na zadek Zig Zag 70mm, 83a, popřípadě dvě kola Centrax, barva zelená… a seš vysmátej… Do Prachatic se domluv na cestu s Daliborem Daňhelem, nebo Tomášem Fialou… To jsou kluci z Brna a určitě tě rádi, za menší příspěvek na benzín, vezmou… Jinak mi můžeš tykat… (jsem z toho tvýho vykání kapánek nervózní…)

 29. Diky Petre, s Daliborem jsem v kontaktu! A nebud ze me nervozni 🙂 !Prislo me slusne vykat kdyz se nazname ….
  Diky za rady a sk8 zdar!!!

 30. Já bych se s dovolením vrátil k topiku nahoře – jde stále koupit front truck od Miroslava o kterém je řeč? Pokud ano kde? Je i zadní?
  Moc děkuji za odpověd.
  Tibor

 31. Ahoj Tibore.
  Kontaktuj přímo Míru Bartošů (mira@final-sk8.cz)… Dělal přední trucky, zadní ne (pokud se něco nezměnilo)… Zadní máme od GOG…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..